Wybór notariusza to sprawa niezwykle ważna. Chodzi nie tylko o prawnika, który okaże się specjalistą w swojej dziedzinie, ale też o osobę zaufaną. Aby wybrać satysfakcjonującą nas kancelarię notarialną, należy zapoznać się ze specyfiką i rynkiem notarialnym. Oto kilka wskazówek oraz cennych informacji na ten temat.

Notariusz jako prawnik oraz zawód zaufania publicznego

Notariusz to prawnik. Powołuje go minister sprawiedliwości i upoważnia go do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych. Ponadto notariusz to osoba, która wykonuje zawód zaufania publicznego. Zawody zaufania publicznego to profesje polegające na wykonywaniu zadań o szczególnym charakterze z punktu widzenia zadań publicznych i z troski o realizację interesu publicznego.

 

Dlaczego wybieramy notariusza

Z usług notariusza korzystamy zazwyczaj przy bardzo ważnych sprawach. Niekiedy na domiar tego przy sprawach bardzo delikatnych. Wiążą się one z naszym życiem, naszą śmiercią i naszym majątkiem. Notariusz przede wszystkim sporządza akty notarialne, czyli dokumenty urzędowe potwierdzające dokonanie określonej czynności prawnej. Jedno z głównych zadań notariusza stanowi też sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia. W jego kompetencjach leży ponadto składanie wniosków o wpis do ksiąg wieczystych. Również sporządzanie różnego rodzaju dokumentów na żądanie dokonuje się właśnie u notariusza.

 

Właściwy wybór notariusza

O tym, czy nasze spotkanie z notariuszem przebiegnie pomyślnie i efektywnie, zadecyduje wybór odpowiedniej kancelarii notarialnej. Rynek notarialny, zresztą jak każdy inny rynek współcześnie, oferuje wielu notariuszy. Z racji tego, że to osoba, która wykonuje poważną i zaufaną czynność, należy porządnie się rozejrzeć w celu wyboru właściwej osoby. Przede wszystkim wybierając kancelarię notarialną nie powinno się kierować ceną. Najtańsze i najdroższe rozwiązania mogą nie tylko niekorzystnie wpłynąć na nasz budżet, ale i na sprawę. Wycenienie przez notariusza swoich działań nisko lub wysoko, nie zawsze świadczy o jego kompetencjach. Notariusze, choć mają uprawnienia do wykonywania całej gamy swoich obowiązków, to zazwyczaj są wyspecjalizowani w jakiejś określonej części tych obowiązków. Tak oto przykładowo chcąc udać się do notariusza w celu sporządzenia dokumentów spadkowych, warto udać się do notariusza, który akurat w tym czuje się najbardziej biegły oraz doświadczony. Warto wreszcie przed udaniem się do notariusza zasięgnąć opinii fachowców, na przykład prawników lub osób związanym z tą dziedziną prawa. Właściwy wybór notariusza rzutuje na właściwe załatwienie sprawy.

źródło: notariusz-derkowska.pl