Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Królestwem Polskim a Turcją zostały ustanowione w 1414 r. W tym roku mija 600 lat od tego wydarzenia. Jaki miało ono wpływ na oba państwa w przeszłości i jaki ma teraz? Odpowiedzi poszukają uczestnicy konferencji, która odbędzie się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie 22 października 2014 r. Wstęp wolny.

Już Jan Długosz w „Kronikach” podawał, że w 1414 r. sułtan Mehmet I Celebi gościł na swoim dworze w Bursie przedstawicieli Polski. To był początek relacji dyplomatycznych Polski i Turcji. Prelegenci międzynarodowej konferencji „600 lat stosunków Polska – Turcja. Historia i teraźniejszość” skoncentrują się na polsko-tureckich stosunkach politycznych, w sferze bezpieczeństwa, gospodarki, nauki i kultury. Omówią kwestię Polaków w Turcji i Turków w Polsce. Zastanowią się także nad perspektywami bilateralnych stosunków obu krajów.
– Konferencja ma znaczenie nie tylko ze względu na podjęcie przez prelegentów tematów historycznych. Jej celem jest ocena stanu aktualnej współpracy między obydwoma krajami w wielu dziedzinach. Spróbujemy także określić perspektywy stosunków polsko-tureckich i poszukamy nowych form współpracy m.in. w zakresie tworzenia wspólnych przedsiębiorstw, tzw. joint ventures – podkreśla prof. Longin Pastusiak, dyrektor Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, organizator konferencji.

 

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli prelegenci z Turcji, m.in. prof. İlber Ortaylı z Uniwersytetu w Ankarze, prof. Özgün Erler Bayir oraz dr hab. Mehmet Alkan z Uniwersytetu Stambulskiego. Polskę będą reprezentowali – m.in. prof. Dariusz Kołodziejczyk, prof. Tadeusz Majda, prof. Ryszard Zięba, dr Adam Szymański czy dr Agnieszka Zastawna-Templin – wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dr Jakub Wódka z Polskiej Akademii Nauk, a także przedstawiciele Akademii Finansów i Biznesu Vistula – dr Zdzisław Rapacki czy prof. Longin Pastusiak.

 

Konferencja odbędzie się 22 października 2014 r. w godz. 9.00-17.00 w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie przy ul. Stokłosy 3 (150 m od stacji metra Stokłosy). Wstęp wolny. Program oraz szczegółowe informacje: www.i.vistula.edu.pl/600years/.