Odpowiednie środki transportu to podstawa biznesu w wielu dziedzinach. Bus zaopatrzeniowy przydaje się w sklepach, hurtowniach, firmach dostawczych i nie tylko. Ale co zrobić, kiedy dopiero zaczynamy działalność i mamy jeszcze ograniczony budżet? Rozwiązania są dwa: leasing lub kredyt. Które wybrać?

Czy bus zaopatrzeniowy to opłacalna inwestycja w nowej firmie?

Niektórzy przedsiębiorcy wzbraniają się przed zakupem albo leasingiem pojazdu na starcie swojej działalności. Prawdopodobnie wynika to z obawy, że zainwestowane pieniądze pójdą na marne, dlatego wolą odłożyć wydatek na później, kiedy firma stanie już mocno na nogach. Jest to zrozumiałe podejście, jednak nie zawsze słuszne. W różnego rodzaju biznesach, a zwłaszcza w handlu i szeroko pojętym transporcie, profesjonalny samochód dostawczy w dużym stopniu wpływa na dalszy rozwój firmy i jej wizerunek w oczach klientów. Niestety nie każdy na początku dysponuje wystarczająco wysokim budżetem, by zaopatrzyć swoje przedsiębiorstwo w pojazdy. Dlatego też często decydujemy się na skorzystanie z leasingu samochodowego albo wzięcie kredytu w banku lub innej instytucji finansowej.

Kredyt na bus zaopatrzeniowy dla nowej firmy – za i przeciw

W celu kupna busa zaopatrzeniowego możemy zaciągnąć kredyt samochodowy, obejmuje on bowiem wszystkie pojazdy silnikowe. Tego typu finansowanie pokrywa zwykle 100% kosztów zakupu, a oprocentowanie zależy od różnych czynników. Są to m.in. rodzaj pojazdu, jego stan (nowy lub używany), okres kredytowania, waluta kredytu czy zmienność oprocentowania. Żeby otrzymać kredyt, należy wypełnić formalności, które każda instytucja może określać trochę inaczej. Może to być przykładowo ocena zdolności kredytowej, złożenie zaświadczeń o dochodach, wkład własny, zabezpieczenie w postaci zestawu rejestrowego, przewłaszczenia, depozytu karty pojazdu albo cesji z praw polisy AC. Procedury te mogą być dla klienta co najmniej skomplikowane i czasochłonne, a nieraz wręcz uciążliwe i niekorzystne. Kredyt ma jednak także swoje zalety: czasem można rozłożyć go na dogodne raty, zawiesić na jakiś okres albo spłacić wcześniej. Mamy też dużą dowolność, jeśli chodzi o wybór kredytowanego pojazdu, w tym przypadku busa zaopatrzeniowego.

Leasing na bus zaopatrzeniowy na początek biznesu – wady i zalety

Leasing jest obecnie popularną alternatywą dla tradycyjnego kredytu samochodowego, przeważnie szybszą i wygodniejszą. Firmy leasingowe wykupują i udostępniają pojazdy niemal natychmiast po zawarciu umowy z klientem, a ta nie wymaga załatwiania tak wielu kwestii formalnych. Wystarczy deklaracja na określony czas leasingu oraz ustalona wpłata własna. Niejakich trudności może przysparzać jedynie fakt, że leasingowany bus oficjalnie należy do leasingodawcy, co nakłada na leasingobiorcę pewne ograniczenia. W praktyce jednak klient użytkuje pojazd jak własny, pilnując regularnego opłacania stawki. Po zakończonej umowie zresztą istnieje możliwość wykupu przedmiotu leasingu. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne dla nowych firm, że nie angażuje zbyt wielu środków własnych i tym samym pozwala przedsiębiorcy swobodnie zarabiać na biznesie. Wielu leasingodawców proponuje też różne udogodnienia dla początkujących działaczy – warto dokładnie zapoznać się z ich ofertą i dopiero wówczas porównać ją z warunkami kredytodawców. Prawdopodobnie leasing okaże się bardziej intratnym rozwiązaniem.

Oferty busów zaopatrzeniowych oraz leasingu znajdziesz na: https://klf24.pl/oferta-pojazdow/busy-do-3-5-t-osobowe