Drukarka kodów kreskowych to urządzenie przeznaczone do wydruku kodów kreskowych oraz informacji w postaci graficznej lub tekstowej na wybranym, praktycznie dowolnym materiale. Wyróżnić można kilka odmian kodów kreskowych, które różnią się układem kresek czy możliwościami kodowania, jak np. ilością znaków, cyframi lub literami.

Decydując się na zakup drukarki kodów kreskowych warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, które mogą być istotne z punktu widzenia użytkowania sprzętu. Oto kilka wskazówek, na co trzeba wiedzieć o drukarkach kodów kreskowych przez zakupem:

1. Rodzaje drukarek kodów kreskowych

Pod względem stosowanej techniki druku, drukarki można podzielić na termiczne i termotransferowe. Tak samo dzieli się także rodzaje wydruku. Wydruk termiczny daje obraz poprzez podgrzanie materiału termoczułego. Natomiast przy wydruku termotransferowym otrzymujemy obraz przez podgrzewanie pigmentu zawartego w taśmie termotransferowej na etykiecie.

2. Zastosowanie drukarki

Decyzja o przeznaczenia drukarki kodów kreskowych jest bardzo ważna, ponieważ to ona determinuje wybór odpowiedniego sprzętu. W tym zakresie wyróżnia się drukarki magazynowo/biurowe oraz przemysłowe. Do drukarek biurowych zalicza się małe urządzenia, których zakres wydruku etykiet ogranicza się maksymalnie do 104-108 mm (200-300 dpi). Mniejsze rozmiary drukarki pozwalają nie tylko zaoszczędzić miejsce w biurze lub magazynie, ale także ograniczają ilość wydruku etykiet i długość taśmy TTR. Na takim sprzęcie, np. firmy Godex jesteśmy w stanie wydrukować dziennie nielimitowaną ilość etykiet.

Większe, przemysłowe drukarki przeznaczone są do rozwiązań przemysłowych, co w konsekwencji oznacza, że pozwalają na dłuższą pracę, w trybie nawet 24-godzinnym. Charakterystyczną cechą tych drukarek kodów kreskowych jest zamontowanie jednorazowo większej ilości materiałów oraz szybszy wydruk.

3. Dodatkowe moduły komunikacyjne

Coraz więcej drukarek wyposażonych jest w dodatkowe moduły komunikacyjne. Przy zakupie takiego urządzenia warto zorientować się czy wybrany przez nas sprzęt posiada Wi-Fi, Bluetooth oraz Ethernet. Te moduły powodują, że drukarka kodów kreskowych będzie pracować samodzielnie, bez kablowego podłączenia do sieci, a co za tym idzie – drukarka ma wzory etykiet w pamięci i pracuje samodzielnie, niezależnie od danych z zewnątrz. Rozwiązania dedykowane dla przemysłu posiadają nie tylko możliwość rozbudowy pamięci o zewnętrzny nośnik USB, ale też oprogramowanie sprecyzowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego.

4. Głowica drukarki kodów kreskowych

Przy zakupie drukarki, warto zwrócić uwagę na rozdzielczość głowicy drukującej. Wybór rozdzielczości uzależniony będzie od wielkości etykiet oraz typu prezentacji graficznej, który chcemy uzyskać. Jeśli naszym celem jest osiągnięcie jak najlepszej jakości oraz precyzji wydruku, warto wybrać urządzenie z głowicą o rozdzielczości 203 dpi w standardzie lub 300 dpi-600 dpi, jeśli użytkownikowi zależy na większej precyzji.

5. Koszty i gwarancja

Zakup drukarki kodów kreskowych nie jest ostatecznym kosztem, jaki musimy ponieść. Należy pamiętać o zakupie etykiet oraz, w przypadku zakupu drukarki termotransferowej, taśmy termotransferowej. Warto rozeznać się także w głowicach drukujących, bowiem głowica traktowana jest jako element eksploatacyjny, który po pewnym czasie zużyje się i należy go wymienić. W obliczeniu kosztów zakupu drukarki pomoże także gwarancja. W zależności od producenta wynosi ona od 12 do 36 miesięcy, a niektórzy producenci oferują rozszerzoną gwarancję, zapewniając posprzedażowe wsparcie serwisowe.

drukarka-kodow-kreskowych