Serwery dedykowane stanowią alternatywne rozwiązanie dla serwerów wirtualnych. Firma, która potrzebuje dużej przestrzeni serwerowej oraz wysokiej wydajności, najczęściej decyduje się na serwer dedykowany. Na czym polega fenomen tego rodzaju serwerów?

Serwery dedykowane, inaczej wydzielone to komputery z wysokiej klasy podzespołami pełniące rolę serwera dla jednego użytkownika. Oferowane są one przez firmy hostingowe wraz z kompleksową obsługą, między innymi pomocą techniczną 24 godziny na dobę, co powoduje, że serwer dedykowany może działać non stop bez problemów.

Najczęściej serwery dedykowane są wybierane do obsługi większej liczby stron internetowych, dużych sklepów i pasaży on-line, również do obsługi aplikacji i krytycznych systemów biznesowych czy do intensywnie użytkowanych baz danych. W związku z tym są one doskonałym wyborem dla najbardziej wymagających użytkowników. W przeciwnym przypadku najlepszym, w tym tańszym rozwiązaniem będą serwery wirtualne.

Dedykowane zasoby serwerowe w wysokiej klasie centrum danych

Zatem serwer dedykowany to rozwiązanie, które sprawdza się wtedy, gdy najważniejsza jest wysoka wydajność, możliwość indywidualnej konfiguracji i uzyskanie dużej przestrzeni dyskowej. Taką serwerownię można zbudować samemu, ale jej zakup i utrzymanie oznacza spore koszty. W związku z tym lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług hostingowej.

Firmy udostępniające serwery dedykowane są w stanie zapewnić swoim klientom pełną i profesjonalną obsługę, która gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i wydajności. Utrzymanie i kontrola sprzętu, a także reakcja za ewentualne usterki – to wszystko leży po stronie dostawcy usługi, który zapewnia nieprzerwany dostęp do serwera i znajdujących się na nim danych.

Wówczas skorzystać można również z zaawansowanych systemów zabezpieczeń, między innymi w zakresie ochrony fizycznej i monitoringu. Także nowoczesne centra danych posiadają odpowiednie zaplecze do prowadzenia usług serwerowych wraz z najlepszą ku temu temperaturą i poziomem wilgotności powietrza.