Drony dokonujące pomiarów termowizyjnych oraz oceniające izolacyjność termiczną nieruchomości to nowa jakość usług w branży Facility Managment. Takie nowoczesne rozwiązania oferuje Sodexo Polska, które postawiło na innowacyjność i wykorzystanie nowoczesnych technologii.

 

Sterowane drogą radiową, lekkie i niewielkie urządzenia mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć lub gdzie obecnie stosowane są śmigłowce, dźwigi, rusztowania czy wysięgniki. Sodexo Polska On-site Services wykorzystuje drona w ramach kompleksowych usług dla nieruchomości. Dzięki urządzeniu eksperci techniczni szybko i precyzyjne zbierają informacje z trudnodostępnych miejsc, sprawdzają wiele tysięcy metrów pokryć dachowych czy kontrolują przepustowość parkingów, dróg wjazdowych oraz wyjazdowych. Ponadto, bezzałogowy statek powietrzny pozwala na bezproblemowe inspekcje szczelności świetlików dachowych w magazynach, oceny techniczne elewacji wysokich budynków czy kontrole stanu linii energetycznych. W tym roku Sodexo poszerzyło zakres jego wykorzystania – dron wyposażony w kamerę termowizyjną sprawdza izolacyjność termiczną nieruchomości.

 

Taniej i bezpieczniej

Standardowe badanie z wykorzystaniem kamery termowizyjnej zajmuje kilka godzin i jest poprzedzone kilkutygodniowymi ustaleniami oraz zdobywaniem odpowiednich pozwoleń na jego realizację. Dron Sodexo wyposażony w odpowiednie urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie skraca czas diagnostyki do kilkudziesięciu minut, a także eliminuje konieczność uzyskiwania stosownych uprawnień oraz długotrwałego przygotowywania. Ponadto, bezzałogowiec eliminuje konieczność użycia ciężkiego sprzętu, zmniejsza ryzyko związane z niebezpieczną pracą na wysokościach oraz zapewnia szybkie i przemyślane reagowanie, a do jego obsługi potrzebny jest tylko jeden operator.

 

W Sodexo stale śledzimy nowości technologiczne pojawiające się na rynku, bacznie obserwujemy inne branże i analizujemy, jakie rozwiązania mogą usprawnić naszą pracę oraz obniżyć koszty w ramach szerokiego zakresu usług dla nieruchomości. Pomysł wykorzystania drona zrodził się w Polskim oddziale naszej firmy i tutaj został pilotażowo wdrożony. Dron usprawnił i ułatwił wiele codziennych zadań realizowanych na terenie obsługiwanych przez Sodexo nieruchomości’’ – powiedział Norbert Ślusarczyk, Dyrektor Usług Technicznych Sodexo Polska On-site Services

 

Nie ma wątpliwości, że drony zrewolucjonizowały branżę Facility Management. Bezzałogowce łączą w sobie najnowsze technologie z zakresu sterowania, elektrycznych maszyn napędowych, systemów GPS i lotnictwa. Pozwalają firmom nie tylko zaoszczędzić czas i obniżyć koszty związane z obsługą nieruchomości, ale także otwierają przed nimi nowe możliwości. Jak pokazują eksperci Sodexo Polska On-site Services, odpowiednio skonstruowane i wyposażone drony mogą być wykorzystane nie tylko do wykonywania dokumentacji zdjęciowej czy filmowej, ale także do dokonywania zaawansowanych inspekcji i pomiarów termowizyjnych.