Według niektórych prowadzenie własnej firmy to spełnienie marzeń i uzyskanie upragnionej wolności. Warto jednak pamiętać o wyzwaniach czekających na samodzielnych przedsiębiorców. W przypadku chęci skorzystania z kredytu zaczynają piętrzyć się rozmaite trudności. Jakie są realia ubiegania się o dodatkowe pieniądze i jaki kredyt wybrać – firmowy czy prywatny?

Kredyt prywatny

Nieduże firmy zwykle napotykają problemy związane z zaciągnięciem kredytu firmowego, szczególnie jeśli krótko działają na rynku. Banki przedstawiają konkretne wymagania dotyczące minimalnego okresu funkcjonowania. Wymagają 6 miesięcy, roku lub nawet dwóch lat obecności na rynku. Kredyty prywatne cechuje większa dostępność niż w przypadku zobowiązań firmowych. Zdarza się, że koszt takich zobowiązań jest zachęcająco niski. Często sięgają po nie właściciele nowo otwieranych firm, na przykład start upów, a uzyskane środki przeznaczają na rozwój działalności.

Jednak rozliczenie ich niekiedy sprawia trudność. Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na kredyt prywatny i na sfinansowanie za jego pomocą działalności gospodarczej, nie uda się zaliczyć pełnej raty kapitałowo-odsetkowej do kosztów uzyskania przychodów, inaczej niż zobowiązując się do spłacania kredytu firmowego. Za koszty podatkowe, które zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uznaje się wyłączenie zapłacone odsetki od kredytu prywatnego. Inne koszty kredytu nie zostaną rozliczone w ramach działalności gospodarczej jako koszty podatkowe. Co więcej, nie wszystkie odsetki będą stanowić koszt firmowy. Stanie się tak tylko w przypadku ich części, proporcjonalnie do wydatków na potrzeby firmy. Należy właściwie dokumentować wszelkie faktury i potwierdzenia oraz dowody wpłaty na konto firmowe.

Kredyt firmowy

Odsetki i inne opłaty, jakimi obciążono kredyt, przedsiębiorca może wliczyć w koszty funkcjonowania firmy. Jednak jego cel musi wiązać się z prowadzoną działalnością. Zaciągnięcie kredytu firmowego nie spowoduje powstania przychodu podatkowego, nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ani podatkiem od towarów i usług. Spłacanie rat nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Do kosztu tego można zaliczyć część odsetkową raty kredytu, a także środki poświęcone na jego udzielenie i obsługę.

Jakie kroki powinien podjąć osoba prowadząca działalność gospodarczą, by uzyskać kredyt? Warto zwrócić uwagę na historię współpracy z bankiem, dokonane transakcje na koncie i zakupione produkty. Opłaca się generować jak najwyższe obroty na rachunku firmowym (porównaj na: http://www.totalmoney.pl/kredyty_dla_firm).

Jeżeli dopiero rozpoczynamy prowadzenie działalności gospodarczej, warto zdecydować się na zaciągnięcie kredytu prywatnego. Firmowy lepiej nada się dla przedsiębiorców dłużej funkcjonujących na rynku, będzie też bardziej opłacalny.