Jak optymalizować zużycie energii? Jak w sposób nieskomplikowany skutecznie mierzyć oszczędność? Jak odnieść z tego realny zysk? To pytania, które nierzadko stoją przed nowoczesnymi małymi i średnimi przedsiębiorstwami. W odpowiedzi na nie został stworzony system EMwise. 

Optymalizacja zużycia energii podyktowana jest nie tylko troską o ekologię, ale staje się obecnie wymogiem i… narzędziem realnych zysków. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych
i średnich przedsiębiorstw. Jednak to właśnie dla nich ograniczeniem może być złożoność procesu optymalizacji i konieczność ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych. To zapotrzebowanie legło u podstaw powstania EMwise. System stworzony przez polskich inżynierów, działających w ramach międzynarodowej spółki Phoenix Contact, stanowi  funkcjonalne i intuicyjne w obsłudze narzędzie do monitoringu energii elektrycznej
i jej jakości.

EMwise składa się ze sterownika serii ILC, komputera przemysłowego Value Line wraz z oprogramowaniem, zasilacza z podtrzymaniem bateryjnym oraz mierników. System zawiera więc wszystkie komponenty niezbędne do jego samodzielnej instalacji, uruchomienia i użytkowania. Do funkcjonowania wymaga jedynie laptopa z powszechnie dostępnym oprogramowaniem.

EMwise zapewnia łatwy dostęp do danych i oszczędność czasu dzięki uproszczeniu mechanizmu odczytu szczegółowych parametrów technicznych. Umożliwia przystępna analizę m. in. napięcia, prądu i mocy. Pozwala ocenić, czy urządzenia pracują przez właściwy okres czasu i pobierają pożądaną ilość prądu. Umożliwia też unikanie przeciążeń lub weryfikację, np. w przypadku instalacji trójfazowej, czy poszczególne fazy są obciążone równomiernie. Przeprowadzona przy pomocy EMwise analiza poboru mocy czynnej wskazuje urządzenia, które zużywają najwięcej energii.  Pozwala to zoptymalizować ten proces i uniknąć niepotrzebnego poboru prądu.

EMwise pozwala również monitorować jakość dostarczanej energii, przy użyciu miernika EMM-MA 600. Umożliwia pomiar i rejestrację parametrów określonych normą EN 501160. System umożliwia wybór czasu obserwacji i weryfikację, czy wartości mieszczą się w przewidzianych granicach. Pozwala to zapewnić używanym maszynom prawidłową pracę i uniknąć ewentualnych uszkodzeń.

Innowacyjny system EMwise to funkcjonalne narzędzie, które w przystępny sposób dostarcza niezbędnych danych odnośnie rozpływu energii elektrycznej i jej jakości. Dzięki temu stanowi gwarancję zwrotu z inwestycji w optymalizację zużycia energii, stając się efektywnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw.