Rajkumar Hirani, jeden z czołowych reżyserów Bollywood, odwiedził na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Indii we Wrocławiu stolicę Dolnego Śląska. Podczas pobytu reżyser podpisał z władzami miasta, Ambasadą Republiki Indii w Polsce i na Litwie, Konsulatem Honorowym Indii we Wrocławiu oraz firmą ATM S.A. list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji swoich kolejnych filmów.

Rajkumar Hirani to nie tylko reżyser, ale także producent i właściciel wytwórni filmowej. W Indiach zna go każdy miłośnik kina, a jego filmy takie jak Lage Raho Munna Bhai czy 3 Idiots należą do najpopularniejszych produkcji. Najnowsze dzieło Hiraniego – Sanju – choć wyświetlane dopiero od miesiąca, już stało się jednym z najlepiej zarabiających filmów w historii indyjskiej kinematografii.

Jest szansa, że akcja jego kolejnego filmu rozgrywać się będzie we Wrocławiu. Tak wynika z listu intencyjnego, podpisanego w poniedziałek z władzami miasta. Sygnatariusze zadeklarowali gotowość współdziałania w celu promocji Wrocławia za granicą – szczególnie w Indiach – oraz rozwoju kinematografii.

Jednym z najważniejszych zobowiązań, jakich podjąłem się jako Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu, jest wspieranie współpracy polsko-indyjskiej na wielu polach, między innymi biznesu i kultury. Poniedziałkowe porozumienie zdecydowanie zbliża świat kina Bollywood, reprezentowany przez Rajkumara Hiraniego, z naszym pięknym miastem i regionem, które – o czym jestem przekonany – doskonale nadaje się na miejsce, w którym realizowane mogą być kolejne produkcje kina indyjskiego. Cieszę się, że mogę spełniać swoje postulaty i budować most pomiędzy Polską a Indiami – powiedział Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu.

Rajkumar Hirani przyznał podczas konferencji prasowej, że Wrocław od początku zrobił na nim duże wrażenie. Cieszy się, że może spędzić w nim kilka dni i wczuć się w jego klimat. Niewykluczone, że ten zainspiruje go do stworzenia kolejnych dzieł.

– Przez wiele lat swojej kariery zawodowej widziałem wiele fantastycznych plenerów. We Wrocławiu podoba mi się jego różnorodność i pozytywna energia, która jest jedną z cech rozpoznawczych realizowanych przeze mnie filmów. Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się współpracować, tym bardziej że na miejscu jest Pan Konsul, który zapraszając mnie do Wrocławia opowiadał o nim w samych superlatywach – zaznaczył Rajkumar Hirani.

O tym, że stolica Dolnego Śląska doskonale nadaje się na plan zdjęciowy, przekonany jest również Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

– Wrocław, który znamy, jest mieszanką wielu kultur. Wyjątkowość naszego miasta wynika z różnorodności, która przez wieki je kształtowała. Właśnie dlatego uważam, że zarówno Wrocław, jak i cały region, doskonale nadają się jako sceneria do filmów realizowanych w Bollywood. Mam nadzieję, że podpisany dziś list intencyjny jest początkiem owocnej współpracy pomiędzy miastem a Rajkumarem Hiranim, a także innymi twórcami indyjskimi – podkreślił dyrektor.

Potencjał we współpracy widzi również Ambasador Republiki Indii w Polsce i na Litwie Tsewang Namgyal.

– Indyjski rynek filmowy jest bardzo różnorodny. Każdego roku w Indiach produkowanych jest blisko 1 200 filmów. Kino hindi-urdu cieszy się coraz większą popularnością poza granicami naszego kraju, dlatego bardzo się cieszę, że część z nich może być realizowanych
w Polsce –
powiedział ambasador.

List intencyjny podpisano 30 lipca 2018 roku. Jednocześnie jest to data wejścia w życie zawartych w nim postanowień. Sygnatariusze są zgodni, że może on być początkiem bardzo owocnej współpracy, która przyniesie korzyść wszystkim zainteresowanym.