inFakt, lider fakturowania i księgowości online, udostępnił nowe API w wersji 3. Aktualizacja interfejsu oznacza szereg ulepszeń i nowych funkcjonalności, dzięki którym integrowanie własnych rozwiązań z inFaktem będzie prostsze i wygodniejsze. Wraz z nowym API startuje portal dla programistów, na którym można szybko znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Zintegruj własne rozwiązanie z inFaktem

inFakt.pl to nie tylko program do fakturowania i księgowości online, ale także „silnik”, z którego mogą korzystać programiści tworząc własne aplikacje internetowe. Zestaw zapytań i parametrów pozwala programistom wywoływać funkcje inFaktu, aby ich efekt oglądać we własnym rozwiązaniu. Takie możliwości daje dostęp do inFaktowego API.

Komunikacja z programistami na pierwszym miejscu

Projektując nowe API zespół inFakt postawił przede wszystkim na ulepszenie dokumentacji, która ma być możliwie przejrzysta i wygodna. Kluczowa jest także komunikacja z programistami, którzy mogą dawać swoje opinie na temat każdego z zasobów API.

Tworząc nowe API staraliśmy się zaprezentować jego zasoby w taki sposób, aby możliwie ułatwić życie programistom – mówi Marcin Matłaszek, który zarządza w inFakt rozwojem API. – Dokumentacja API ma im służyć jak najlepiej. Chcemy współtworzyć nowe rozwiązania razem z nimi i dla nich, dlatego opinie programistów są dla nas niezwykle cenne.
W tym celu powstał portal dedykowany programistom.

Na stronie infakt.pl/developers można znaleźć przede wszystkim obszerną dokumentację dla API zawierającą wszelkie możliwe wywołania i parametry wraz z przykładami zastosowań i wyjaśnieniami kodów odpowiedzi. Każdy z zasobów można skomentować zostawiając swoje opinie i sugestie dla zespołu inFaktu.

Oprócz tego na portalu jest zakładka „nowości”, w której będzie można śledzić rozwój API. Jest też opcja szybkiego zwrócenia się o pomoc do zespołu inFaktu, który odpowie na wszelkie wątpliwości i zapytania programistów pracujących nad integracją własnego rozwiązania z inFaktem.

Portal dla programistów

Co nowego w API v3?

Oczywiście portal dla programistów to nie wszystko. Najnowsza wersja API inFaktu zawiera sporo ulepszeń i nowych funkcjonalności, które pozwolą jeszcze szybciej zintegrować się z usługami inFaktu.

A oto kilka przykładowych nowości:

  • API w nowej wersji jest zgodnie z zasadą REST (jest to styl architektury programowania wprowadzający dobre praktyki tworzenia aplikacji rozproszonych).
    Interaktywna dokumentacja, dzięki której można testować zapytania do API z poziomu przeglądarki.
  • Zmiana sposobu autentykacji (oauth zamieniamy na autentykację na podstawie tokenów).
  • Możliwość zarządzania kluczami dostępu przez API z poziomu panelu użytkownika (np. w przypadku kradzieży telefonu na którym jest zainstalowana aplikacja inFakt można odwołać klucz, aby zablokować dostęp do konta inFakt z poziomu telefonu).
  • Nowe zasoby inFaktu obsługiwane przez API – faktury korygujące, konta bankowe, produkty, podatek VAT-UE, stawki VAT, kraje.

Nowe API inFaktu w wersji 3 zastępuje poprzednią wersję 2. Rozwiązania, które obecnie z niej korzystają powinny zostać zmodyfikowane zgodnie z dokumentacją API v3.

inFakt.pl logotyp