To już ostatni tydzień, żeby zgłosić swoją drużynę do kolejnej edycji konkursu „Diversity”! Napędzane przez Motorola Solutions zawody dla nastoletnich programistów startują 5 marca. Do udziału zaproszone zostały 4-osobowe zespoły mieszane. To oznacza wyjątkową rywalizację, w której co najmniej połowa uczestników to… uczestniczki.  

To już 17. edycja konkursu „Diversity” organizowanego przez, obecną od 20 lat w Polsce, firmę Motorola Solutions. Adresowany do młodzieży szkół średnich w całym kraju, jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do wyboru studiów związanych z technologiami informatycznymi, a także pokazanie korzyści, jakie niesie ze sobą praca w mieszanym zespole.

Zaprezentuj, zaprojektuj, zaprogramuj

Zawody, podzielone na kilka etapów, polegają na przygotowaniu oprogramowania dla robotów. Sporządzone algorytmy mają sprawić, że urządzenie zdolne będzie do rywalizacji z innymi – na ringu sumo, w labiryncie oraz w konkurencji „Line-Follower” polegającej na utrzymaniu toru jazdy po wyznaczonej linii. Zadaniem uczestników jest wykonanie zadań z zakresu kodowania w języku programu Colobot – Gold Edition oraz takie zaprogramowanie robotów, by odpowiednio reagowały na konkretne wyzwania. Dopełnieniem rywalizacji będzie przygotowanie prezentacji oraz filmu o zespole, a także projekt i wykonanie części wizualnej robota.

Kobiety do kodu!

W branży informatycznej, choć już nie tak zdominowanej przez panów jak kiedyś, mężczyźni wciąż wiodą prym. Tendencja ta jest przede wszystkim efektem uwarunkowań kulturowych – wizerunek kodującej kobiety wielu jeszcze dziwi. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że przed komputerem panie często radzą sobie znacznie lepiej od swoich kolegów. Problem ich niskiego zainteresowania zawodem związanym z technologią zauważyliśmy już 17 lat temu. To właśnie wtedy po raz pierwszy wsparliśmy organizację konkursu. Cieszymy się, że od tego czasu wiele się na rynku zmieniło – tłumaczy Bogodar Bonczar z Motorola Solutions. Dzięki „Diversity” nie tylko łatwiej docenić zdolne przedstawicielki płci pięknej, ale też zachęcić wiele z nich – przez zabawę i rywalizację – do zainteresowania się tematyką programowania. Dołączyłam się, bo zależało na tym moim kolegom. Na początku była to jedynie asysta i pomoc przy filmie. Po pierwszej edycji całkowicie jednak zmieniłam zdanie i motywację do udziału w kolejnej edycji. Zobaczyłam, jak niesamowicie algorytmy działają w rzeczywistości. W kolejnej edycji zajęłam się już programowaniem. Obecnie umiem robić to w dwóch środowiskach, znam programy obliczeniowe, a także pracę w strukturach danych – mówi Aleksandra Druciak, jedna z absolwentek ostatniej edycji konkursu.

Ostatni dzwonek

W swoich kilkunastu edycjach konkurs „Diversity” wielokrotnie pokazał, że programować może każdy, kto wykaże się chęcią poznania czegoś nowego oraz wytrwałością. Najbliższe dni będą ostatnią okazją, by zapisać się do jego 17-tej, obecnie trwającej, edycji. By wziąć udział w zawodach należy w pierwszej kolejności zebrać 3 lub 4-osobowy zespół, składający się z co najmniej 2 dziewczyn. Następnie w dowolnej formie wykonać prezentację swojego teamu i rozwiązać dwa zadania w przygotowanym programie Colobot – Gold Edition. Czas na wykonanie pierwszego etapu upływa 4 marca. W kolejnym uczestnicy przygotują film, a także projekt graficzny wizualizacji swojego robota. Finał konkursu zaplanowany jest na czerwiec tego roku. Na najlepszych czekają dyplomy i nagrody, w tym m.in. konsole Playstation, czytniki ebook’ów i przenośne głośniki.