Energia elektryczna jest podstawą funkcjonowania większości obecnych na rynku podmiotów. O ile w niewielkim sklepie problemy pojawiają się dopiero, gdy nastąpi przerwa w jej dostawie, o tyle dla większych przedsiębiorstw produkcyjnych istotne mogą być nawet pozornie niewielkie odstępstwa od normy.

XXI wiek dostarczył wielu ułatwiających życie rozwiązań. Do funkcjonowania serwerów w chmurze czy mobilnego Internetu niezbędna jest jednak rozbudowana infrastruktura, której utrzymanie wymaga nierzadko dużych nakładów. Dotyczy to wielu przedsiębiorstw, których specyfika wymaga ciągłego dostępu do energii elektrycznej dobrej jakości. Przerwa w jej dostawie może skutkować przestojem w świadczeniu usług czy zatrzymaniem produkcji, a w skrajnych przypadkach – również awarią sprzętu. Rodzi się zatem pytanie, jak uniknąć dodatkowych kosztów bez nadmiernych inwestycji w optymalizację zużycia energii?

W rozwiązaniu tej kwestii pomaga technologia. Nowoczesne systemy pozwalają na kontrolowanie pracy urządzeń i zapobieganie ewentualnym awariom. Tego rodzaju innowacyjne rozwiązania pozwalają na monitoring rozpływu energii elektrycznej i jej jakości. – Wyzwaniem w procesie optymalizacji zużycia energii pozostaje zapewnienie maksymalnej skuteczności i jednocześnie intuicyjności tego rodzaju narzędzi. Jest to konieczne, by proces ten był dostępny także dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Dorota Czech z będącego światowym liderem w dziedzinie elektrotechniki i automatyki, Phoenix Contact.  – Takie właśnie założenia przyświecały polskim inżynierom, którzy projektowali innowacyjny system EMwise – dodaje.

Warstwy elektryczna i programowa systemu EMwise zostały ze sobą zintegrowane w sposób pozwalający na efektywne zarządzanie z poziomu przeglądarki www. Do jego obsługi wystarczy więc komputer ze standardowym oprogramowaniem. Odbiorcy dostarczany jest kompletny, gotowy do działania system, który umożliwia samodzielną instalację. Dzięki temu z możliwości narzędzia EMwise skorzystać mogą również mniejsze przedsiębiorstwa, niezatrudniające informatyków i elektrotechników. Analiza odczytów może zostać przeprowadzona przez osobę posiadającą podstawową wiedzę o parametrach opisujących energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki przejrzystej formie prezentacji zgromadzonych informacji oraz intuicyjnemu interfejsowi przystosowanemu do możliwości przeciętnych użytkowników komputera.

Dzięki nowoczesnym technologiom wyposażenie przedsiębiorstwa w systemy pozwalające na optymalizację zużycia energii oraz monitorowanie jej parametrów staje się dostępne także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Istotny pozostaje również fakt, że inwestycja w infrastrukturę ma szansę zwrócić się dzięki niższym rachunkom od dostawcy energii.