W ciągu ostatnich kilku lat rozwój gospodarczy Polski znacznie wzrósł, a Kraków i region małopolski jest tego najlepszym przykładem. Duże szanse rozwoju ma Program Jądrowy, który przyciąga inwestorów do Europy Środkowo-Wschodniej oraz usługi outsourcingowe.

Stolica Małopolski stała się nowoczesnym ośrodkiem naukowym i biznesowym. Rozwinął się znacznie sektor IT, BPM, a swoje siedziby otworzyło ponad 100 międzynarodowych firm, w tym: Google , Motorola , IBM i Fujitsu. Również sektor turystyczny zaliczył wzrost, Kraków postrzegany jest przez zagranicznych turystów jako jedno z najpiękniejszych i najbardziej ruchliwych miast w Europie.

Dzięki młodej, wykształconej i wielojęzycznej kadrze pracowników druga stolica Polski znalazła się na czele liderów światowego outsourcingu. Kraków, w rankingu „Top 100 Outsourcing Destinations for 2014” globalnej firmy Tholons, uplasował się w pierwszej dziesiątce spychając Dublin i stał się najlepszym miejscem dla tego rodzaju usług w Europie. „Zwrócenie się w stronę Europy Środkowo-Wschodniej to globalny trend,  w kierunku najbliższego offshoringu. Zamiast przenosić działania do krajów takich jak Filipiny czy Indie, pozostajemy w swoim regionie,” — mówi Vikrant Khanna, dyrektor Tholons w wywiadzie dla portalu Why Emerging Europe. ”Chociaż Filipiny i Indie są bardzo konkurencyjne zarówno pod względem języka, kosztów jak i jakości usług, to będąc w tym samym regionie możemy zaoferować naszym klientom więcej” — dodaje Khanna.

Oprócz wykwalifikowanej kadry pracowniczej, bliskość Krakowa w stosunku do Europy Zachodniej, oferuje znaczną przewagę nad innymi wiodącymi miastach IT- BPM , dlatego w najbliższym czasie można spodziewać się jeszcze większego wzrostu w tym sektorze. „W dłuższej perspektywie umocni się pozycja Europy Środkowo-Wschodniej, nie tylko ze względu na kadrę pracowników i konkurencyjne koszty, ale także ze względu na dojrzałość rynku. IT i BPM, będzie zwabiać więcej firm do tego regionu. W ciągu 3-5 lat Polska będzie nadal liderem w regionie” — kończy Khanna.

Podobnego zdania są zarówno władze lokalne i rządowe jak i przedstawiciele firm, które od wielu lat działają w stolicy Małopolski — Capita Group i Alexander Mann Solutions.

 

 

Why Emerging Europe (emerging-europe.com) jest multimedialną platformą informującą o możliwościach biznesowych w Polsce oraz pięciu innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej: w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii. Portal prowadzi zespół dziennikarzy ekonomicznych współpracujących z agencją Konceptia z siedzibą w Londynie, w Wielkiej Brytanii.