Zakup klimatyzacji jest dość sporym wydatkiem – na dobrej jakości i wysokiej klasy sprzęt należy wydać od tysiąca złotych wzwyż, zależnie od tego, jaką ma moc, parametry i ile pomieszczeń ma chłodzić. Chcąc ograniczyć koszty część osób decyduje się na samodzielny montaż urządzenia. Choć zawsze lepiej jest zaufać profesjonalistom i wynająć odpowiednią firmę, która zadba o prawidłowe zamontowanie urządzenia, tak można również zając się tym we własnym zakresie.

Oczywiście pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jest wybór odpowiedniego klimatyzatora. Nie można kierować się jedynie niską ceną sprzętu – trzeba wybrać odpowiednie parametry, jak najmniejsze natężenie hałasu, jaki będzie emitował przy pracy, jakie parametry powinien spełniać, ile pomieszczeń ochładzać. I przede wszystkim należy zakupić takie urządzenie, które będzie zawierało wszystkie niezbędne do samodzielnej instalacji elementy.

Następnym krokiem jest wybór miejsca, gdzie powinien się znaleźć klimatyzator. Przede wszystkim należy pamiętać, że waży on całkiem sporo, musi być więc to koniecznie twarda i wytrzymała powierzchnia – z tego też powodu nie sprawdzą się płyty gipsowe. Powinno to być również miejsce, które pozwoli na jak najbardziej optymalną pracę sprzętu i umożliwi chłodnemu bądź ciepłemu powietrzu swobodne rozchodzenie się po pomieszczeniu. Warto tutaj skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wybierze najbardziej optymalne miejsce. Zobacz, jak przebiega montaż klimatyzacji w Profiklima: http://profiklima.pl/montaz-klimatyzacji-warszawa.

Kiedy już wybierze się  najlepsze miejsce, należy przejść do etapu najważniejszego, czyli podłączaniu. Należy przy tym ściśle stosować się do instrukcji dołączonej do sprzętu – każdy błąd może skutkować złą pracą klimatyzacji, ale również trwałemu uszkodzeniu, które oczywiście nie będzie podlegało gwarancji.

Ostatnimi etapami montażu klimatyzacji jest odpowietrzanie i wykończenie. Pierwszy z nich będzie gwarantował odpowiednią pracę sprzętu. Wykończenie jest ważne z dwóch względów: estetycznego i praktycznego. Należy uszczelnić wszystkie miejsca, którymi mogłoby uciekać ciepło. Ponadto klimatyzator staje się stałym elementem wystroju pomieszczenia, należy więc zadbać, aby odpowiednio się prezentował.

Montując klimatyzację samodzielnie należy ściśle stosować się do instrukcji producenta, która dołączona jest do sprzętu. Jeśli jednak ma się obawy, że nie podoła się takiemu wyzwaniu, lepiej jest dopłacić i wynająć fachowców, aby nie narażać się na stres i dodatkowe koszty.