W dzisiejszych czasach większość pracowników pracuje bardzo ciężko. Awans, podwyżka czy premia to podstawowe typy nagrody jakie można zastosować, jednak nie są one też niczym nadzwyczajnym. Awans dostaje się wraz ze wzrostem doświadczenia i umiejętności, taka jest kolej rzeczy. Podwyżka jest bardzo potrzebnym motywatorem, dobrze opłacany pracownik wykonuje swoje zadania efektywniej. Jeśli chodzi zaś o premie to w polskich realiach, gdzie wynagrodzenia są dość niskie, traktuje się je jako część wypłaty. Co więc zrobić, aby nasz pracownik poczuł się doceniony i wyróżniony?

Pochwały

Każdy lubi usłyszeć dobre słowo i jeśli jest to uzasadnione chwal swoich pracowników jak najczęściej. Ustne pochwały możesz przekazywać wśród innych współpracowników, zostanie to dodatkowo docenione. Dzięki pochwałom Ty nie wydasz dużej ilości pieniędzy, a pracownik poczuje się wyjątkowo i zostanie zmotywowany do dalszej pracy.

Elastyczny czas pracy

Elastyczny czas pracy może pomóc pracownikowi w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Większa swoboda działania dla pracownika korzystnie wpływa na jego relacje z pracodawcą. Oczywiście przywilej ten nie może być nadużywany, ale jeśli pracownik korzysta z niego odpowiednio może to zwiększyć zaufanie między wami.

Pamięć

Imieniny, narodziny dziecka, zawarcie związku małżeńskiego? Pamiętaj o ważnych wydarzeniach w życiu pracownika. Życzenia czy gratulacje są zwykłą uprzejmnością, ale mogą bardzo pomóc w waszej relacji. Takie traktowanie pozytywnie wpłynie na samopoczucie pracownika oraz jego motywację.

Prezenty

Kiedy pracownik wykonuje pozytywne działania, powinieneś je podsumować, np. prezentem na koniec miesiąca, kwartału czy roku. Nagroda tego typu przyniesie wymierne korzyści jeśli będzie dopasowana do potrzeb pracownika. Może to być bilet na koncert, karnet na siłownię czy opłacenie dodatkowego kształcenia pracownika. Nagroda nie musi być droga, ważnym jest, aby nabrała wartości emocjonalnej.

Imprezy, gry, wyjazdy integracyjne

Jest to najczęściej nagroda dla całego zespołu za osiągnięcie jakichś szczególnych wyników czy zrealizowanie projektu. Pracownicy nie tylko odpoczywają, zmieniają otoczenie, ale też lepiej się poznają, co skutkuje lepszymi relacjami w firmie.

Incentive travel

Jest to ekskluzywna i droga wycieczka. Jej celem są zazwyczaj miejsca odległe, egzotyczne. Nagrodę tego typu utrzymują tylko najbardziej cenieni pracownicy, którzy mają największy wkład w pomnażanie majątku firmy. Często oprócz odległych i egzotycznych miejsc, uczestnicy są też świadkami wydarzeń sportowych czy muzycznych światowego formatu (np. udział w wyścigach F1). Liczne propozycje wyjazdów incentive znajdziesz tutaj.