OSM Piątnica zamknęła 2013 r. przychodami ze sprzedaży na poziomie około 847 mln zł, co pozwoliło spółdzielni po raz kolejny na awans w rankingu największych polskich przedsiębiorstw dziennika „Rzeczpospolita”.

OSM_Piatnica

2013 r. był kolejnym dobrym rokiem dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. Z wynikiem 846 mln 657 tys. zł firma zajęła 320. miejsce na liście 500 największych przedsiębiorstw, którą przygotowuje co roku „Rzeczpospolita”. W porównaniu do 2012 r., spółdzielnia awansowała o 29 pozycji. Przychody z całokształtu działalności firmy zamknęły się na poziomie ok. 872 mln zł, a udział eksportu w sprzedaży wyniósł niespełna 4 proc.

– W 2013 roku odnotowaliśmy wzrost sprzedaży we wszystkich najważniejszych kategoriach produktowych – mówi Zbigniew Kalinowski, Prezes OSM Piątnica. Utrzymaliśmy pozycję lidera dwóch strategicznych grup asortymentowych, tj. serków wiejskich oraz śmietan, a także z sukcesem wprowadziliśmy na rynek nowe produkty. Z nowości konsumenci bardzo dobrze przyjęli jogurty naturalne, sery twarogowe Milandia oraz Mleko Wiejskie.

Rok 2013 r. to także czas wzmożonych inwestycji. Spółdzielnia przeznaczyła na nie prawie 62,8 mln zł. Zakład w Piątnicy został rozbudowany o nowe hale produkcyjne i magazyn dystrybucyjny. Natomiast w zakładzie w Ostrołęce uruchomiono największą i najnowocześniejszą w Polsce linię do rozlewania i pakowania mleka świeżego. Produkowane w nim Mleko Wiejskie, dostępne od sierpnia ub.r. w nowoczesnej butelce z uchem, okazało się ogromnym sukcesem firmy. W wyniku wprowadzenia unikalnego opakowania sprzedaż świeżego mleka Piątnicy wzrosła kilkukrotnie. Na tym jednak nie koniec.

– Na najbliższe inwestycje wydamy łącznie ok. 70 mln złotych – mówi Zbigniew Kalinowski. – Należy do nich m.in. nowa instalacja do wytwarzania twarogów. Zdolności produkcyjne starej linii są w tym momencie niewystarczające. Nowa linia do produkcji twarogów będzie miała wydajność rzędu 16 ton na dobę. Kolejną dużą inwestycją jest magazyn wysokiego składu. Piątnica mieści się na niewielkiej działce o powierzchni 3 ha. By zapewnić dalszy rozwój, musimy budować coraz wyżej. Magazyn będzie miał wysokość 35 m (będzie najwyższym budynkiem w Piątnicy) i pomieści 5500 palet. Będzie to pierwszy tego rodzaju magazyn w polskim mleczarstwie.

„Lista 500” dziennika „Rzeczpospolita” to jedno z najbardziej prestiżowych zestawień tego typu w kraju. Publikowana od 16 lat prezentuje przedsiębiorstwa, które zamknęły ubiegły rok, osiągając najwyższe przychody ze sprzedaży. Uzyskany wynik daje OSM Piątnica czwarte miejsce wśród spółdzielni mleczarskich w kraju. Wyprzedza ją Mlekpol, Mlekovita i OSM Łowicz.

Więcej informacji o firmie OSM Piątnica można znaleźć na stronie www.piatnica.com.pl.