Przed nami ważny moment – zakup pierwszej kasy fiskalnej. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Jak wygląda przebieg instalacji urządzenia? Który model wybrać i gdzie najlepiej go zakupić? Oto garść niezbędnych informacji.

Co? – czyli która kasa fiskalna okaże się odpowiednia

Wybór urządzeń fiskalnych jest bardzo szeroki. Jak znaleźć to właściwe? Jeśli prowadzimy sprzedaż stacjonarną i dysponujemy bogatą ofertą – lepsza okaże się kasa systemowa, umożliwiająca zaprogramowanie znacznie pojemniejszej bazy towarowej oraz współpracę z rozmaitymi urządzeniami peryferyjnymi (komputerem, wagą elektroniczną, skanerem kodów czy szufladą na pieniądze). Jeśli nasza firma uskutecznia handel mobilny – warto zainwestować w model nieduży, lekki, o jak najtrwalszej obudowie, wydajnym akumulatorze i opcji zasilania z instalacji samochodowej.

Dobrze pomyśleć też o wygodzie i łatwości obsługi. Tu atrakcyjnymi rozwiązaniami okażą się: elektroniczna kopia paragonów, czyli zapis informacji o transakcjach na karcie pamięci, zwalniający z konieczności przechowywania wielu papierowych wydruków. Mechanizm drukujący typu „clamshell”, „drop-in” czy „easy load” zapewni maksymalne uproszczenie instalacji materiałów eksploatacyjnych, zaś przyciski funkcyjne na klawiaturze – szybsze wprowadzanie konkretnych towarów lub usług oraz korzystanie z istotnych funkcji urządzenia.

Jak? – czyli przebieg procesu instalacyjnego

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie do właściwego Urzędu Skarbowego stosownego pisma z naszymi danymi i dokładną informacją o liczbie planowanych urządzeń fiskalnych oraz miejscach, w których mają one być zainstalowane – nie później, niż jeden dzień przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży. Następnie uprawniony serwisant dokonuje fiskalizacji naszej kasy – od tego momentu wszystkie operacje na niej wykonane będą zapisywane w pamięci fiskalnej. Dopiero z tą chwilą możemy zacząć wystawiać paragony. Jednocześnie musimy pamiętać, by w ciągu 7 dni od fiskalizacji poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy. W ciągu miesiąca uzyskamy numer ewidencyjny, który powinniśmy trwale i w widocznym miejscu umieścić na obudowie urządzenia.

Gdzie? – czyli przemyślany zakup kasy fiskalnej

Urządzenie fiskalne możemy równie dobrze kupić w sklepie internetowym, jednak warto pamiętać, że zazwyczaj firma, która sprzedaje nam kasę, odpowiada potem za jej serwisowanie. Upewnijmy się zatem, że siedziba dostawcy nie jest oddalona o setki kilometrów, co – w przypadku obowiązkowego przeglądu czy naprawy – może nas narazić na stratę czasu, a także dodatkowe koszty i nerwy.

Strona internetowa pozwoli nam jednak przejrzeć pełną ofertę sklepu, porównać parametry poszczególnych modeli i poznać opinie innych użytkowników. Niemniej, przed ostateczną decyzją warto zasięgnąć na miejscu rady ekspertów – wszystkie te działania pomogą nam dokonać zakupu właściwej kasy fiskalnej dla naszego przedsiębiorstwa.

pckf-pierwsza-kasa-co-jak-gdzie-1