Ci, którzy poważnie myślą o rozpoczęciu nowego biznesu, powinni zacząć od stworzenia biznesplanu. To absolutne minimum, aby ocenić, czy ich pomysł ma szanse powodzenia. Stworzenie biznesplanu jest także przydatne tym, którzy prowadzą już własną firmę i myślą, jak ją dalej rozwijać. Pomoże ocenić bieżącą sytuację ich firmy oraz podjąć decyzję, czy warto zainwestować w dany projekt.
Z badania przeprowadzonego w 2013 roku na zlecenie firmy I&I Internet wynika, że aż 70 proc. dorosłych Polaków rozważa lub rozważało w ostatnich latach założenie własnej działalności gospodarczej. Jednak tylko nieliczni mają odwagę zrealizować swoje marzenia. Potrzeba determinacji, aby zaplanować przejście od marzeń do realizacji. Nie da się tego zrobić bez podstawowej wiedzy i znajomości realiów biznesowych.
– Aby zaplanować swój biznes nie trzeba kończyć studiów ekonomicznych. Rozwiązaniem dla osób cierpiących na brak czasu mogą być szkolenia e-learningowe oraz coraz bardziej popularny m-learning – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP. – Szkolenia mobilne są znacznie krótsze niż szkolenia e-learning, prezentują wybrane, podstawowe zagadnienia. Składają się z krótkich, kilkuekranowych lekcji, które można przejść w dogodnym dla siebie momencie za pomocą smartfonu lub tabletu.
Pod koniec września uruchomiliśmy szkolenie m-learning: „Podstawy sporządzania biznesplanu”. – Szkolenie będzie przydatne zarówno dla tych, którzy dopiero planują działalność jak i tych, którzy chcą ją rozwijać. – dodaje Aneta Grzyb-Hejduk – Pokazuje ono konkretne korzyści ze sporządzenia biznesplanu, które przekonają również osoby mające wątpliwości, czy biznesplan jest im w ogóle potrzebny.
Osoby zainteresowane zgłębieniem tematu mogą również skorzystać ze szkolenia e﷓learning Akademii PARP „Biznesplan”. Oprócz informacji zawartych w mobilnej wersji tego szkolenia, dowiedzą się w nim, jak przygotować poszczególne części biznesplanu, jak przeprowadzać niezbędne analizy, gdzie szukać źródeł finansowania dla MŚP, jak przygotować prognozy finansowe oraz w jaki sposób szacować opłacalności inwestycji, a także poznają narzędzia pomocne w sporządzeniu biznes planu.
„Podstawy sporządzania biznesplanu” to 44. szkolenie m-learning Akademii PARP. Portal szkoleniowy www.akademiaparp.gov.pl oferuje jeszcze 43 szkolenia m-learning (dostępne na smartfonach i tabletach) oraz 45 szkoleń e-learning, które przechodzi się za pomocą komputera lub laptopa z dostępem do Internetu. Wszyscy przedsiębiorcy i pracownicy sektora MŚP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Wiedza potwierdzana jest certyfikatem. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

kontakt: Marta Strzeszewska
tel. 22 5816 321
email: mse@estakada.pl