Za nowoczesnością

Coraz więcej muzeów decyduje się podjąć ogromne kroki w stronę nowoczesnych technologii – do tego grona ostatnim czasem zalicza się Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Została nawiązana współpraca między Muzeum a firmą QRtag, tworzącą aplikacje mobilne przy wykorzystaniu innowacyjnych technik. Dzięki temu powstał oddzielny program dla zwiedzających muzeum, dostępna w Google Play i App Storze.

Beacon – przyszłość IoT

Firma QRtag w swoich aplikacjach wykorzystuje nowoczesną technologię Beacon – przy użyciu BLE (Bluetooth Low Energy) oraz sygnał Bluetooth 4.0, zwiedzanie obiektów przybiera o wiele bardziej interesujący wymiar. Wystarczy ściągnąć aplikację na urządzenie mobilne! Zwiedzający muzeum, poruszający się wraz z telefonem zbliża się do Beaconów, które wysyłają na urządzenie dodatkowe informacje na temat danego eksponatu. Jest to o wiele atrakcyjniejszy sposób uczenia się, zwłaszcza, gdy zwiedzający decyduje się rozwiązać quiz, na którego odpowiedzi znajduje w muzeum.

 

Korzyść dla muzeum

Pomysł zespołu QRtag wyróżnia również to, że w aplikację mogą ingerować też pracownicy muzeum, i to w całkiem prosty sposób. Dzięki Beaconom, uzyskają informację na temat zainteresowania zwiedzających danymi ścieżkami w planie muzeum. Istnieje również technologia Geofencing, która tworzy wirtualną granicę wokół obszaru geograficznego w świecie rzeczywistym. W ten sposób administrator obszaru otoczonego „wirtualną granicą” może wygenerować powiadomienie na urządzenie mobilne wchodzące lub wychodzące z określonego terenu. Wysyłany jest wtedy sygnał BLE, ukazujący spersonalizowaną wiadomość. Wtedy zwiedzający nie tylko zdobywa wiedzę na temat eksponatu, ale dostaje też indywidualne zaproszenie na inne wydarzenia!