Krok w kierunku innowacyjności muzeów dzięki aplikacji QRtag!

Muzeum Powstania Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz zespół QRtag zmienili rzeczywistość. Poprzez zorganizowanie i udostępnienie mobilnego systemu QRtag dokonali wdrożenia aplikacji, która ożywia kontakt ze sztuką. Projekt jest efektem pracy wielkopolskich informatyków i muzealników, którzy znają bóle i potrzeby tej branży.

Pierwsze testy mobilnej aplikacji-przewodnika dla muzeów odbyły się w Noc muzeów w MPPP w Gnieźnie. Wydarzenie miało na celu obserwację i badania opinii i reakcji zwiedzających w styczności z użytkowaniem aplikacji QRtag. Ankiety pozwoliły na dostarczenie zespołowi wskazówek udoskonalających aplikację mobilną QRtag. W ten jeden dzień odnotowano aż kilkaset pobrań.

 

Na czym polega indywidualny przewodnik muzealny QRtag?

QRtag to innowacyjny system sprowadzony do aplikacji pozwalający zwiedzającym na korzystanie z dodatkowych multimediów oraz ułatwiający poruszanie się w przestrzeni muzealnej. System jest oparty o Beacony, wykorzystujące sygnał Bluetooth 4.0 w urządzeniach zwiedzających. Została zastosowana technologia BLE (Bluetooth Low Energy), ułatwiająca funkcjonowanie Beaconów. Na tym projekcie skorzystają także muzealnicy, którzy otrzymają panel do tworzenia dodatkowych opisów wystaw, oraz własnych ścieżek zwiedzania. Informatycy QRtag zaproponowali panel samodzielnego zarządzania, do którego obsługi nie jest potrzebny specjalista. Zarządzanie jest banalnie proste! W efekcie występuje spotkanie pracowników muzeum ze światem mobilnych technologii, którzy mogą dokonywać analizy zachowań użytkowników.

System QRtag to narzędzie, które stanowi nowoczesne i praktyczne uzupełnienie wystaw, bez ingerencji w ich aranżację. QRtag to bardzo wygodne rozwiązanie uzupełniające wiedzę zarówno z drogich przewodników jak i różnorodnych ekranów ustawionych dotychczas w przestrzeni muzealnej. Tu wystarczy tylko mały kod QR, aby przenieść się w wirtualny świat kultury.

 

Muzeum bliżej ludzi

Przełomowym wykorzystaniem systemu QRtag jest dostosowanie aplikacji do osób niepełnosprawnych – dla osób niewidomych i niedowidzących, czy dla niesłyszących. Są to grupy, którym do tej pory muzea niewiele mogły zapewnić udogodnień. Możliwości modyfikacji, plastyczność, różnorodność form przekazu czyni QRtag również przydatnym narzędziem edukacji muzealnej dla dzieci i młodzieży, ale również w edukacji szkolnej realizowanej poza muzeum. Aplikacja QRtag jest najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem edukacyjnym, dostępnym dla każdego.