Pomaganie innym sprawia przyjemność. To najczęściej pojawiająca się odpowiedź na pytanie, dlaczego wspieramy potrzebujących. Pracownicy krakowskiego oddziału DB Schenker równie często przyznają, że dzięki zaangażowaniu w akcje dobroczynne pożytecznie spędzają wolny czas, a także zbierają nowe doświadczenia i kontakty. Święta i przełom roku to doskonały moment, by okazać innym wsparcie. Można to robić na wiele sposobów. Jak?

Ruszmy głową!

A najlepiej całym ciałem, bo można wtedy wiele dostrzec. Pracownicy krakowskiego oddziału DB Schenker, obserwując lokalne środowisko, w ramach wolontariatu postanowili zorganizować zawody sportowe dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej z ul. Łąkowej.

Jestem zwolennikiem sportu, dlatego wydawało mi się, że przygotowanie zabaw dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej sprawi przyjemność nie tylko zaproszonym gościom, ale również wolontariuszom DB Schenker. Warto było poświęcić czas i zaangażować się w przygotowania, bo radość dzieci była dla nas największą nagrodą – tłumaczy Grzegorz Biesiada, lider projektu „Mikołajki na sportowo w Prądniczance jest wesoło” z DB Schenker.

Pomysłodawcą zabaw ruchowych była trenerka koszykówki Klubu Sportowego Prądniczanka. W wydarzenie włączyli się też młodzi przedstawiciele krakowskiej sceny muzycznej. Wystąpił raper PAX, a także zespół taneczny
z Gimnazjum nr 9.

Otwórzmy oczy

Część pracowników przed świętami postanowiła odwiedzić jedną z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wcześniej jednak przeprowadzili w firmie zbiórkę pieniędzy, by zakupić podopiecznym najpotrzebniejsze produkty. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty – książeczki, słodycze i gadżety firmowe.

Wybraliśmy się do domu dziecka, w którym przebywają najmłodsi podopieczni. Dzieci mają od 3 miesięcy do maksymalnie 11 lat. Takie bezbronne maluszki najbardziej potrzebują pomocy i ciepła. Sama jestem mamą, ale
w spotkaniu uczestniczyli też pracownicy, którzy nie są rodzicami. Bardzo im zależało, by zyskać sympatię dzieci. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Fantastycznie spędziliśmy wspólnie z nimi czas. Zdobyliśmy nie tylko świetny kontakt
z osobami tam pracującymi, ale również wychowankami. Mamy nadzieję, że wrócimy do nich wiosną i stworzymy ogródek. Dla mnie pomaganie to po prostu niesienie ludziom radości i przyjemności. Daje mi to ogromną satysfakcję
– mówi Klaudia Kwiatkowska z DB Schenker, lider projektu.

Wolontariusze wzięli pod uwagę również potrzeby nastoletnich mam. Każda z nich dostała zestaw kosmetyków.
W akcję włączyli się także klienci firmy DB Schenker, którzy przekazali swoje produkty dzieciom. W trakcie wizyty zorganizowano zabawę mikołajkową.

W krakowskim oddziale DB Schenker pracuje prawie 200 osób. Pracownicy operatora logistycznego dwa razy w roku przygotowują akcje wolontariackie pod hasłem „Czas pomagania”, realizując projekty, które sami proponują. Zimą angażują się w „Świąteczny Czas pomagania, a wiosną w „Zielony czas pomagania”, wspierając potrzebujących, budując relacje z lokalnymi społecznościami, a także działając na rzecz ochrony środowiska.

Spakujmy paczkę

A konkretnie Szlachetną Paczkę. DB Schenker od 10 lat wspiera Szlachetną Paczkę, zapewniając transport prezentów podczas finału. Sami pracownicy również przygotowują paczki dla potrzebujących rodzin. W tym roku w całej Polsce zaangażowało się blisko 400 osób, również klienci i przewoźnicy.

Przekażmy 1% podatku

Nowy rok to nie tylko wielkie postanowienia, ale również obowiązki, a wśród nich konieczność wypełnienia rocznego rozliczenia PIT. Można wówczas przekazać 1% podatku na rzecz wskazanej Organizacji Pożytku Publicznego. Pracownicy DB Schenker przyznają, że chętnie korzystają z tej formy wspierania potrzebujących. Skąd biorą dane organizacji, którym można pomóc? Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znajduje się wykaz prawie 7 tys. podmiotów. Choć wydaje się, że 1% to tak niewiele, to uzbierana kwota przyczynia się do poprawy życia wielu potrzebujących.