CMS-y to skrypty służące do organizowania, publikowania oraz modyfikowania strony internetowej. Dzięki zastosowaniu CMS-ów w wielu przypadkach nie należy posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy na temat tworzenia stron internetowych. Wystarczy zainstalować skrypt na serwerze. Na rynku istnieje wiele CMS-ów, większość z nich działa na licencji open source, a do najpopularniejszych należą WordPress, Drupal oraz Joomla.

WordPress

Aż od 54% do 61% stron zbudowanych w oparciu o CMS-y działa na WordPressie. Jest to najpopularniejszy system do zarządzania treścią, a pozostałych rywali pozostawia daleko w tyle. Wszystko za sprawą jego niezwykłej prostoty oraz ogromnych możliwości, które wdrożymy do WordPressa przy pomocą wtyczek. Na początku, kiedy WordPress powstał, został zakwalifikowany jako platforma blogowa, jednak właśnie ilość wtyczek, które zaczęły na niego powstawać, spowodowała, że przemianowano go na system do zarządzania treścią. Dzięki licznym wtyczkom oraz darmowym motywom, jesteś w stanie sam stworzyć różnego rodzaju strony internetowe – strony wizytówki, strony firmowe, blogi, serwisy informacyjne czy sklepy internetowe. Dodatkowo WordPress jest bardzo przyjazny przy pozycjonowaniu, a strony stawiane na nim zajmują wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, gdyż skrypt pozwala na niezbędne do tego działania modyfikacje.

Drupal

W Polsce ten system do zarządzania treścią nie jest nazbyt popularny, ale na świecie buduje się na nim całkiem poważne strony. Przykładami mogą być strona Białego Domu, Oxford University czy rządu australijskiego. Drupal wygrywa z WordPressem pod względem obsługiwania stron z dużym natężeniem ruchu. Skrypt posiada wiele wtyczek, dzięki którym możesz rozbudowywać stronę o nowe funkcje, dodatkowo wokół Drupala istnieje spora społeczność, więc w razie problemów technicznych z CMS-em można znaleźć odpowiednią pomoc.

Funkcjonalne i skalowalne programy mają to do siebie, że bardzo często są dosyć trudne w obsłudze, dlatego budując stronę na Drupalu musisz posiadać odpowiednią wiedzę, aby go zainstalować oraz modyfikować.

Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy do założenia i obsługi strony na Drupalu – sprawdź usługi.

Joomla!

Joomla! w Polsce jest bardziej popularna od Drupala. Skrypt ten jest bardziej zaawansowany od WordPressa, ale prostszym w obsłudze od Drupala. Platforma jest łatwa w instalacji, chociaż z pewnością nie tak prosta jak instalacja WordPressa. Podobnie jak w innych CMS-ach, funkcjonalność Joomli! rozbudowywana jest poprzez wtyczki, WordPress posiada ich jednak o wiele więcej. Społeczność Joomli! jest dosyć liczna, dzięki czemu w razie problemów znajdziesz niezbędną pomoc techniczną czy tutoriale jak coś możesz zrobić sam. Dodatkowo linki generowane przez skrypt są niezwykle przyjazne pod względem pozycjonowania.

Do wad Joomli! można zaliczyć ograniczone możliwości rozbudowywania strony, duże wymagania od serwera, częsty brak kompatybilności między modułami oraz wtyczkami.

Wybór CMS-a dla własnej strony internetowej bywa trudny, a wszystko zależy od posiadanej przez nas wiedzy oraz potrzeb. Dla osób posiadających wiedzę programistyczną i chcących stworzyć spory portal w sieci szczególnie polecany jest Drupal. Początkujący użytkownicy planujący niewielką stronę internetową dobrze poradzą sobie z przyjaznym i przejrzystym WordPressem. Joomla! to coś pomiędzy obiema platformami. Naszym zdaniem w powyższym zestawieniu wygrywają Drupal i WordPress. Oczywiście istnieją inne CMS-y i może warto poszukać informacji na ich temat, być może to one okażą się dla Was bardziej funkcjonalne.