Kupując kuchenkę, zmywarkę czy pralkę uzasadniamy sobie ich wysokie ceny skomplikowanym procesem produkcyjnym, zaawansowaniem technologicznym, czy dużym kosztem stali nierdzewnej. Niestety, decydując się na system kominowy,  część z nas usilnie poszukuje oszczędności, zapominając przy tym, że komin to nie tylko goła blacha… Że od jego trwałości i jakości zależy nasze życie.

Stal nierdzewna jest ekologiczna (ze względu na długi cykl życia), higieniczna,  odporna na duże wahania temperatur i korozyjne oddziaływanie środowiska. Jej zalety, powszechnie znane, można jeszcze mnożyć. Właśnie ze względu na te parametry jest wykorzystywana m.in. w gastronomii, medycynie, motoryzacji i budownictwie. Obecnie staje się jednym z ulubionych materiałów architektów i podnosi prestiż nowo powstałych obiektów. A od lat świetnie sprawdza się także w systemach kominowych. Kominy wykonane z nierdzewki są lekkie, trwałe i umożliwiają montaż w trudno dostępnych szachtach, nawet ze skosami. Doskonale sprawdzają się przy renowacji lub gdy okazuje się, że w nowo wybudowanym domu brakuje przewodu, na przykład do podłączenia kominka.

W Polsce panuje jednak przekonanie, że kominy stalowe są drogie. „Przecież to w końcu tylko kawałek rury” – głoszą na forach nieświadomi swoich słów dyskutanci. Warto w tym miejscu zastanowić się, co tak naprawdę składa się na cenę stalowego sytemu kominowego, by raz na zawsze obalić mity, rozwiać wątpliwości i przekonać się, jak wiele elementów jest odpowiedzialnych za jego trwałość i nasze bezpieczeństwo.

1.    Najwyższej jakości materiały

Komin stalowy to jednak nie tylko rura  ze stali kwasoodpornej  czy nierdzewnej. W cenie materiału znajdują się blacha rdzenia i płaszcza, ale także o wiele droższe akcesoria mocujące typu śruby, zapinki, zawiasy, drzwi, klapki, profile, etc., które używane są jako części składowe obejm konstrukcyjnych, wsporników, wyczystek i innych kształtek, wchodzących w skład komina.

Materiały składowe kominów muszą posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty i aprobaty. – Blacha, którą wykorzystujemy musi być po prostu najwyższej jakości. Dla przykładu: kominy zewnętrzne na płaszczu posiadają powierzchnie wybłyszczaną tzw. „lustro”, które przy transporcie zabezpieczane są specjalną folią ochronną, tak by produkt trafił do klienta nienaruszony – mówi Marek Lis, koordynator ds. inwestycji marki MK Systemy Kominowe.

2.    Izolacja

Na cenę komina składa się także koszt izolacji z wełny mineralnej dla systemów do kotłów zasilanych gazem i olejem oraz wełny ceramicznej dla kotłów stałopalnych.

3.    Wykwalifikowana kadra

Skomplikowane konstrukcje stalowych systemów kominowych nie powstałyby bez wysoko wykwalifikowanych spawaczy. – To dzięki pracownikom z ogromnym doświadczeniem jesteśmy w stanie na przykład pospawać dwie blachy grubości 0,4 mm do styku ze stali ferrytycznej. Na rynku pracy jest naprawdę niewielu takich specjalistów – zauważa Marek Lis.

4.    Specjalistyczny osprzęt

Warto uświadomić sobie, że na ostateczną cenę komina składają się koszty związane ze specjalistycznymi maszynami do obróbki i łączenia stali nierdzewnych, takie jak: wykrawarki laserowe CNC, walcarki, prasy krawędziowe CNC, spawarki liniowe i laserowe czy maszyny do roztłaczania. To właśnie dzięki tym maszynom jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom produkty, które są doceniane również na rynkach zachodnich – mówi Marek Lis.

5.    Badania i certyfikacje

Nie bez znaczenia dla ostatecznej ceny produktu pozostają także koszty związane z badaniami i certyfikacją systemów kominowych, umożliwiającymi sprzedaż i użytkowanie wyrobów w budownictwie. Każdy z elementów systemu kominowego i sam komin muszą przejść restrykcyjne badania w akredytowanych zewnętrznych laboratoriach. – Serię kosztownych badań i testów przeszedł każdy z oferowanych w sprzedaży systemów kominowych MK, a dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczyć komin wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami na terenie całej Unii Europejskiej – pointuje Marek Lis.

Jak widać wyłącznie proste wyliczenia na podstawie cen stali nie przedstawią realnych kosztów produkcji zaawansowanych technologicznie systemów kominowych. Warto więc decydując się na zakup zawrócić uwagę na doświadczenie producenta i jego renomę.