Szkolenia BHP są warunkiem, jaki musi spełnić pracownik, aby mógł rozpocząć pracę w nowym miejscu. Zgodnie z Kodeksem Pracy każdy pracownik podlega takiemu obowiązkowi, również jeżeli chodzi o okresowe szkolenia BHP. Z kolei pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki do ich odbycia. Warto podkreślić, że jeżeli zostanie zaniechany obowiązek przeprowadzenia szkolenia, pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

 

Nie tylko z powodu przepisów

Najczęściej szkolenia BHP w miejscu pracy przeprowadzane są przede wszystkim z powodu przepisów. Nie zwraca się uwagi na ich cel, a na to, że w przypadku ich braku pracodawca będzie musiał ponieść wysokie koszty dodatkowe. Owszem, warto jest uwzględnić ten aspekt, jednak pracownikom należy uświadomić inną ważną rzecz, szkolenia BHP są po to, aby mogli oni zapobiegać wypadkom, właściwie się podczas ich zachować, a być może nawet uratować komuś życie.

Częste wypadki i umiejętność ich zapobiegania

Wypadki w pracy zdarzają się niestety częściej, niż jesteśmy tego świadomi. Według statystyk co roku w Polsce ginie 200 osób w wyniku wypadków w miejscu pracy. Nierzadko przyczyną jest m.in. zaniedbanie ze strony pracodawcy, który nie zapewnił pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. To dzięki nim mogą oni dowiedzieć się, jak uniknąć wypadków i jak się zachować podczas zagrożenia.

Nigdy nie wiesz, kiedy ktoś będzie potrzebować Twojej pomocy

Niejednokrotnie „bohater”, który uratował innej osobie życie, podkreślał, że to szkolenie BHP pomogło mu wzbogacić swoją wiedzę na temat prawidłowego przeprowadzania pierwszej pomocy. Według badań aż 60% Polaków przyznaje, że nie byłoby w stanie udzielić pierwszej pomocy. Brak umiejętności i strach przed tym, że sobie nie poradzą, to najczęstsze przyczyny braku podejmowania działań związanych z pierwszą pomocą.

Szkolenia BHP nie tylko dostarczają wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, ale zwiększają pewność siebie, która pozwala na właściwą reakcję w trakcie wypadku.