Spotkania zarządu, rozmowy kwalifikacyjne, seminaria, zebrania grup pracowników, dyskusje i planowanie – wbrew pozorom sala konferencyjna może być używana do wielu, różnych działań. Dlatego powinna być jak najbardziej uniwersalna, a jej wyposażenie umożliwiać organizację różnych przedsięwzięć. W jaki sposób ją urządzić? Jakie są najpopularniejsze metody aranżacji sali konferencyjnej?

Jak zaplanować?

Wyróżniamy kilka metod organizacji przestrzeni w tego typu salach. Najczęściej spotykanym jest ustawienie krzeseł dookoła dużego stołu konferencyjnego, który zwykle przybiera kształt podobny do litery U lub klasycznego prostokąta. To jedno z najbardziej uniwersalnych ustawień, którzy sprzyja zarówno dyskusji, jaki i przedstawianiu prezentacji czy robieniu notatek. Wadą takiego ustawienia jest brak możliwości zmiany aranżacji w razie potrzeb, gdy na przykład uczestnicy szkolenia muszą podzielić się na grupy.

Inaczej wygląda ustawienie szkolne, które przypomina to znane nam ze szkolnych ław – do każdego stołu przyporządkowane są dwa krzesła. Obecność stołu pomagają w tworzeniu notatek, a oddzielne stoły umożliwiają łatwą i sprawną pracę w mniejszych lub większych grupach.

Ostatnim, popularnym typem aranżacji jest ustawienie teatralne. To po prostu rzędy krzeseł ustawione w jednym kierunku. Pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, jest więc szczególnie przydatne jeśli w wydarzeniach uczestniczy wiele osób. Jednocześnie brak stołów utrudnia prowadzenie notatek, a ciasnota utrudnia poruszanie się.

Jakie wykończenie?

Istotne jest także w jaki sposób sala została wykończona. Ma ona sprzyjać koncentracji i skupieni, a także być przestrzenią reprezentatywną dla danej firmy lub instytucji. Z tego wzglądu unika się w aranżacji wykorzystywania zbyt dużej ilości dodatków i ostrych, intensywnych kolorów. Najlepszym wyborem są lekkie i ciepłe, barwy: beż, pomarańcz, zieleń. Niegdyś popularna biel, szarość oraz chłodne błękity są odradzane, ponieważ mogą działać usypiająco.

Jakie meble?

Przede wszystkim jak najbardziej ergonomiczne i solidne. Warto unikać efektownych wykończeń takich jak na przykład szkło. Stół o szklanym blacie, choć prezentuje się bardzo nowocześnie, będzie bardzo szybko się brudził oraz zwielokrotniał dźwięk kładzionych na nim przedmiotów. Z kolei krzesła muszą być wygodne i stabilne. Nie należy także zapominać o dodatkowym wyposażeniu w postaci tablicy czy ekranu do wyświetlania prezentacji. Sprawdź solidne stoły konferencyjne w Duncan.

Na każdą okoliczność

Warto włożyć wysiłek we właściwe zaplanowanie i aranżację Sali konferencyjnej. Stanie się ona wtedy pomieszczeniem wielozadaniowym, które z łatwością zastąpi kilka mniejszych przestrzeni.