Branża transportowa ma powody do optymizmu. Do 2020 roku GDDKiA zamierza zainwestować w polską infrastrukturę ponad 80 mld złotych. Według prognoz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, za 5 lat sieć dróg szybkiego ruchu połączy wszystkie miasta wojewódzkie.   
Tak szeroko zakrojone inwestycje możliwe są dzięki dotacjom Unii Europejskiej. W perspektywie finansowej na lata 2013-2020, zawartej w Umowie Partnerstwa, a przyjętej w styczniu br. przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, na rozbudowę infrastruktury zostało przeznaczone z unijnej kasy 10,5 mld euro, czyli około 45 mld złotych. Niemal drugie tyle ma wyłożyć polski rząd. Impuls w postaci tak dużej kwoty gotówki może przełożyć się na wzrost koniunktury na rynku TSL.
Ekspresówki kosztem autostrad
Obecnie w Polsce oddanych jest do użytku ponad 1300 km dróg ekspresowych i prawie 1500 km autostrad. Plany dotyczące tych ostatnich zostały już zrealizowane w 75%. Dokument Implementacyjny do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku zakłada znaczny wzrost wydatków na drogi ekspresowe. Plany przewidują dokończenie realizacji szybkich połączeń między Warszawą i Lublinem oraz Białymstokiem, ale także budowę ekspresówki z Poznania do Wrocławia, czy przebiegającej wzdłuż wybrzeża Bałtyku trasy Szczecin – Gdańsk.

Co powyższe założenia oznaczają dla właścicieli firm transportowych? – Wzrost liczby oddanych inwestycji drogowych przełoży się na czas dostaw, co jest jednym z kluczowych elementów w pracy dla firm transportowych, w szczególności dla tych, które przewożą towary z krótkim terminem ważności. Krótszy czas dostaw to również możliwość podjęcia większej ilości zleceń i szansa na rozwój polskich firm transportowych. W perspektywie tych kilku lat, Polska ma szansę, aby dzięki realizowanym projektom infrastrukturalnym i strategicznemu położeniu, stać się jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnym między Wschodem i Zachodem – mówi Daniel Żórawski, Sales Team Leader Poland, Czech R. & Slovakia w firmie Transics – dostawcy rozwiązań do zarządzania flotą.
O firmie Transics International NV
Firma Transics International NV, obecnie należąca do WABCO,  powstała w 1991 roku. Opracowuje
i sprzedaje rozwiązania do zarządzania flotą dla sektora transportu i logistyki. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, pracom badawczo-rozwojowym i intensywnej koncentracji na potrzebach klientów, Transics stał się wiodącym graczem w swojej branży na rynku europejskim, kontynuując globalną rozwój. Oprócz centrali w Ypres (Belgia), Transics działa aktywnie w całej Europie. Firma jest notowana na giełdzie (NYSE Euronext Bruksela: TRAN) od czerwca 2007 roku. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.transics.com.