Wraz z nadejściem wiosny właściciele, administratorzy oraz zarządcy budynków muszą zmierzyć się z długotrwałym, kosztownym i trudnym przedsięwzięciem – kontrolą stanu technicznego dachów oraz systemów rynnowych. Firmy zajmujące się kompleksową obsługą nieruchomości idą o krok dalej i wprowadzają innowacyjne rozwiązania, które nie tylko uproszczają i przyspieszają realizację tych zadań, ale także znacznie obniżają koszty oraz ryzyko związane z niebezpieczną pracą na wysokościach.

 

Niskie temperatury, silne wiatry, wilgoć, opady deszczu i śniegu były w tym roku surowymi egzaminatorami dla dachów oraz kanalizacji deszczowej. Dlatego w okresie wczesnowiosennym, właściciele oraz zarządcy nieruchomości powinni zainteresować się ich stanem technicznym. Zgodnie z prawem budowlanym (Dz.U.2013.0.1409 t.j. – ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) administratorzy są zobowiązani do co najmniej jednej okresowej kontroli w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego budynku oraz instalacji, narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu.

 

Nie wchodź, poleć!

Kontrole dachów oraz systemów rynnowych z uwagi na konieczność wykonywania większości prac na otwartej przestrzeni oraz wysokościach, są niebezpieczne i kosztowne. Obowiązkiem właściciela czy zarządcy jest zatrudnianie odpowiednio wykwalifikowanych do tego osób oraz wypożyczenie ciężkiego sprzętu. Kontrole te są również czasochłonne – poprzedzają je nawet kilkutygodniowe ustalenia, zdobywanie odpowiednich pozwoleń na ich realizację, powiadomienie właściwych organów o fakcie ich przeprowadzania, a także odpowiednie zabezpieczenie budynku i terenu wokół niego poprzez utworzenie strefy ochronnej. Wykorzystywany przez Sodexo Polska On-site Services dron, skraca czas przeprowadzania kontroli do kilkudziesięciu minut oraz eliminuje konieczność uzyskiwania stosownych uprawnień, długotrwałego przygotowywania czy wstrzymywania ruchu drogowego wokół obiektów.

 

Dron SDX to sterowane drogą radiową, lekkie i niewielkie urządzenie, które może być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie do tej pory stosowane były dźwigi, rusztowania czy wysięgnik. Start, lot po wcześniej ustalonej trasie oraz lądowanie drona w wyznaczonym miejscu mogą być kontrolowane przez operatora lub odbywać się automatycznie. Dzięki wyposażeniu go w wysokiej rozdzielczości kamerę możliwe jest szybkie i precyzyjne zebranie informacji z trudnodostępnych miejsc, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Bezzałogowiec pozwala na niemalże bezproblemowe inspekcje i oceny techniczne dachów oraz kanalizacji deszczowych w wysokich i rozległych budynkach. Ponadto umożliwia sporządzanie dokumentacji fotograficznej niezbędnej do badania integralności rozległych systemów rynnowych.

 

Wiosenna kontrola z powietrza

Na podstawie nagrań i zdjęć wykonanych za pomocą drona, specjaliści z Sodexo są w stanie szczegółowo skontrolować stan dachu oraz jego najbardziej narażonych na zniszczenie elementów, m.in.: dachówek, łączeń poszczególnych części pokrycia, połaci z wystającymi fragmentami, obróbek przy kominach, śniegołapów czy uszczelnień dekarskich. Bezzałogowiec pomaga również zlokalizować drobne uszkodzenia rynien i rur spustowych, które mogą przyczyniać się do nieprawidłowego funkcjonowania całego systemu odprowadzania wody. Podczas wiosennej kontroli, eksperci sprawdzają także czy w newralgicznych miejscach nie nazbierały się zanieczyszczenia ograniczające przepustowość orynnowania oraz czy nie doszło do usterek na łączeniu poszczególnych elementów systemu, które mogą spowodować ich przeciekanie.

 

Dobry stan dachu oraz sprawnie działająca kanalizacja deszczowa to podstawa bezpieczeństwa każdego budynku – te elementy nie tylko zabezpieczają elewację przed nieestetycznymi zaciekami, ale także chronią przed zawilgoceniem oraz zniszczeniem ścian czy fundamentów. Dzięki wykorzystaniu drona Sodexo, przeprowadzanie kontroli nieruchomości jest łatwiejsze i przebiega znacznie sprawniej. Skrócenie czasu diagnostyki oraz zmniejszenie kosztów wpływa także na szybszą lokalizację wszelkich usterek, a co za tym idzie ograniczenie wydatków związanych z późniejszą ich naprawą i remontami.