Wyjazdy integracyjne są jednym z najefektywniejszych narzędzi wykorzystywanych w dziedzinie human resources. Dobrze zorganizowane i zaplanowane mogą być nie tylko świetną okazją do zacieśnienia relacji między pracownikami, ale również podniesienia ich kwalifikacji. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert podróży zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Organizując taki wyjazd powinniśmy mieć na względzie następujące czynniki: liczbę uczestników, cel wyprawy (czy oprócz integracji mają pojawić się na przykład elementy szkoleniowe?) oraz czas jej trwania. Należy pamiętać, że każdy wyjazd zajmuje czas, który pracownik mógłby spędzić z rodziną lub na wykonywaniu swoich obowiązków. Aby był on dla uczestników przyjemnością muszą mieć oni poczucie, że nie marnują swojego czasu. Podróże zagraniczne wymagają więcej przygotowań, ale umożliwiają spróbowanie aktywności, których uczestnicy nie mieli do tej pory okazji spróbować. Z kolei krótszy, kilkudniowy wyjazd krajowy jest łatwiejszy w organizacji i mniej obciążający dla pracowników.

Oto kilka inspirujących propozycji kierunków oraz aktywności, które można wykorzystać podczas planowania wyjazdu integracyjnego w kraju oraz za granicę.

Polska

Niesłabnącym powodzeniem cieszą się wyjazdy na łono natury, takie miejsca jak Bieszczady, Mazury czy Góry Stołowe. W czasie weekendu uczestnicy mogą aktywnie spędzać czas spacerując pięknymi trasami wśród gór, jeżdżąc na quadach lub offroadowo, a w przypadku Mazur na nartach wodnych. Ciekawym pomysłem może być również podzielenie pracowników na drużyny i zorganizowanie gry terenowej, która nie tylko da okazję do współpracy, ale także obudzi ducha rywalizacji.

Innym pomysłem jest zorganizowanie wyjazdu tematycznego określoną trasą, na przykład średniowiecznych zamków, skupiającym się na zwiedzaniu określonego miasta lub na uprawianiu konkretnej aktywności. Tego typu wyjazdy są lepszą propozycją dla osób, które chcą poznać kawałek historii, nauczyć się czegoś, ale nie w smak są im bardziej ekstremalne zabawy. Jeśli szukasz firmy, która zajmuje się organizacją tego typu wyjazdów, sprawdź usługę wyjazdów integracyjnych w Bissole.

Świat

Gdy zdecydujemy się na zorganizowanie wyjazdu integracyjnego po za granicami Polski, mamy do dyspozycji naprawdę wiele kierunków. Popularny jest zachód Europy i takie kraje jak Hiszpania, Portugalia czy Dania. Podczas zagranicznego wyjazdu pracownicy mają okazję w malowniczych krajobrazach poznawać kulturę i tradycje odwiedzanego państwa, które również można połączyć z grami zespołowymi polegającymi na przykład na rozpoznawaniu przypraw na portugalskim targu czy nauką tańca flamenco.

Innymi ciekawymi propozycjami są wyjazdy do bardziej egzotycznych krajów takich jak RPA, Karaiby czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dobrze zorganizowany wyjazd integracyjny jest świetną inwestycją w rozwój firmy. To okazja do zbudowania dobrze współpracującego zespołu i polepszenia stosunków międzyludzkich, do rozładowania stresu wynikającego z obowiązków czy zwiększenia lojalności pracowników, którzy poczują, że są naprawdę doceniani przez pracodawcę.