Posiadanie własnej firmy gwarantuje spory komfort- pracuje się na własnych warunkach, bez żadnego szefa nad głową, z ogromem możliwości realizacji swoich pomysłów. Decyzja o otwarciu własnej działalności gospodarczej powinna być dokładnie przemyślana.

Na początek należy zastanowić się, jakie usługi firma będzie oferowała. Pomysły można czerpać przede wszystkim z własnych pasji, zainteresowań. Warto rozejrzeć się na rynku i znaleźć jakąś lukę, którą można zapełnić swoją firmą- dzięki temu będzie można liczyć na większe zainteresowanie na starcie. Jeśli chodzi o prawną formę działalności, do wyboru są dwie opcje- jednoosobowa lub spółka.

Drugą z nich wybierają zazwyczaj osoby planujące prowadzić działalność na szeroką skalę, bądź gdy do prowadzenia firmy chętnych jest więcej osób. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest klasycznym modelem prowadzenia własnej firmy – jest się samemu sobie szefem. Zmiana formy prawnej jest możliwa również w trakcie jej prowadzenia, jednak by uniknąć niepotrzebnych i uciążliwych formalności już na początku należy odpowiednio przemyśleć, co będzie bardziej opłacalne.

Lokalizacja

Warto zwrócić uwagę na odpowiednią lokalizację firmy. Jeśli marzy się o otwarciu dobrze prosperującego sklepu czy lokalu gastronomicznego należy zastanowić się, gdzie będzie największe prawdopodobieństwo pozyskania jak największej liczby klientów. Warto również zwrócić uwagę na takie aspekty lokalizacji jak infrastruktura techniczna, czyli drogi dojazdowe, sieć wodna, elektryczna i kanalizacyjne oraz możliwość zatrudnienia siły roboczej.

Zasoby finansowe

Niewiele osób dysponuje odpowiednią ilością gotówki, która pozwoli na rozruch firmy. Najczęściej początkujący przedsiębiorcy zaciągają kredyty. Można również skorzystać z dofinansowań, które oferuje państwo. Samo zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe. Konieczne jest wpisanie jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zakładając firmę warto również zastanowić się nad wyborem odpowiedniego programu do wystawiania faktur, np. stąd.