Cegła jest bardzo mocna i trwała, ale nadal wymaga opieki. Czyszczenie może ożywić wygląd cegły zewnętrznej, dzięki czemu Twój dom będzie wyglądał pięknie. Jest to również dobry sposób na obserwowanie zużycia lub uszkodzenia materiału. Możesz znaleźć pęknięcia lub obszary, które mogą wymagać wymiany i naprawy.

 

Im szybciej odnotujesz te problemy, tym łatwiej będzie je podreperować. Zachowaj wspaniały wygląd domu dzięki tym skutecznym sposobom czyszczenia cegły, którymi podzielili się z nami eksperci z lode.pl.

Wskazówka 1: Stwórz własny środek czyszczący, który będzie bezpieczny dla cegły elewacyjnej

Jednym z łatwych sposobów czyszczenia cegieł ręcznie jest połączenie mydła i soli kuchennej. Należy do zrobić w proporcji 1:1, a następnie dodać tyle wody, aby stworzyć gęsty krem. Przetrzyj tą mieszanką powierzchnię cegieł klinkierowych przy pomocy delikatnej szmatki. Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 10 minut, a następnie usuń wszystko sztywną szczotką. Ta metoda sprawdza się dobrze podczas czyszczenia wewnętrznych cegieł, takich jak konstrukcje wokół kominków lub dekoracyjnych ścian, jednak dzięki niej nawet cegły elewacyjne będą wyglądać świetnie – szczególnie, jeśli mieszkasz przy ulicy.

Wskazówka 2: Skontroluj stan zaprawy i w razie potrzeby wymień ją

Z biegiem czasu zaprawa może zacząć się rozpadać. Kiedy to nastąpi, materiał staje się miękki i może osłabić strukturę. Najlepszym sposobem na naprawienie tego problemu jest ponowne wprowadzenie materiału dookoła cegły budowalnej. Proces polega na usuwaniu zaprawy bez rozdzielania cegieł. Jest to coś, co wymaga umiejętności, dlatego zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Pamiętaj, że jeśli masz starszy lub zabytkowy dom, możesz potrzebować próbki zaprawy, aby znaleźć dopasowanie kolorów.

Wskazówka 3: Planuj czyszczenie co roku

Najlepszym sposobem na utrzymanie jakości cegieł zewnętrznych jest lekkie czyszczenie ich każdego roku. Dopóki będziesz trzymać się harmonogramu, struktura będzie mniej podatna na gromadzenie się pleśni i brudu, które mogą powodować przebarwienia. Wystarczy więc kilka minut pracy, by cieszyć się piękną cegłą klinkierową przez wiele lat. Sezonowe czyszczenie jest niezwykle proste – wężem ogrodowym spryskujesz całą cegłę elewacyjną i gotowe!

Jest to szczególnie ważne w obszarach, gdzie występuje więcej wilgoci i wzrost roślinności, jak na zacienionych stronach Twojej nieruchomości. Jeśli znajdziesz jakiś mech lub pleśń rosnącą na cegle, możesz ją usunąć dzięki dedykowanym środkom chemicznym. Używaj tylko szczotek syntetycznych lub naturalnych, ponieważ drut może powodować uszkodzenia.

Wskazówka 4: Amoniak usuwa najtrudniejsze plamy

Jeśli masz trudne plamy, spróbuj połączyć ½ szklanki amoniaku z 5 litrami wody. Zabrudzenie szoruj sztywną szczotką lub miotłą, a następnie spłucz. Nigdy nie używaj piaskarki, ponieważ najprawdopodobniej usuniesz całą warstwę ochronną, znajdującą się na cegle budowalnej.