Wybór bramy garażowej nie należy do najłatwiejszych. Producenci posiadają w swojej ofercie szeroki wachlarz produktów, dopasowany do różnych kieszeni i potrzeb. W poniższym tekście podpowiemy wam, jak nie zgubić się w ich gąszczu i dokonać właściwego wyboru?

Rodzaje bram garażowych

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych typów bram garażowych:

  • Bramy garażowe uchylne są najpowszechniej stosowanym obecnie rozwiązaniem. Podczas otwierania górna część skrzydła chowa się pod sufitem garażu, dolna wychodzi 1-1,5 m na zewnątrz, dlatego, jego zastosowanie wymaga miejsca przed garażem. Przeznaczone są raczej do garażów, w których parkujemy jeden samochód, ponieważ ich szerokość nie przekracza zazwyczaj 3 metrów.
  • Bramy garażowe segmentowe w przeciwieństwie do bram uchylnych nie zajmują przestrzeni przed garażem. Są też bardziej szczelne, dlatego warto zamontować ją w ogrzewanym garażu. Jest też najlepszym rozwiązaniem, jeśli nasz garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę.
  • Bramy garażowe rolowane działają na zasadzie rolety okiennej. Są rozwiązaniem wygodnym i zajmującym najmniej miejsca. Kupuje je się wraz z zamontowanym układem elektrycznym. Nie wszyscy producenci mają je jednak w swojej ofercie.
  • Bramy rozwieralne to najstarszy rodzaj, coraz rzadziej znajdujący swoje miejsce w ofercie producentów. Rozwieralne bramy garażowe wymagają oddzielnego, ręcznego otworzenia dwóch skrzydeł. Jest to rozwiązanie najmniej wygodne i wymagające najwięcej miejsca, nic więc dziwnego, że coraz rzadziej znajduje uznanie wśród użytkowników. Ofertę bram garażowych znajdziesz na: http://anexokna.pl/bramy-garazowe.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W przypadku wyboru bramy garażowej cena nie powinna mieć dla nas kluczowego znaczenia. Ważniejsze powinny być jakość wykonania, funkcjonalność, dopasowanie do naszych potrzeb. Dla naszej wygody może warto pomyśleć o zapewnieniu napędu elektrycznego, umożliwiającego otwarcie bramy bez wysiadania z samochodu. Nie zapominajmy także o estetyce, nie chcemy przecież, aby brama szpeciła. Buszując w ofertach, bez problemu znajdziemy taką, która może podkreślić styl budynku i nadać mu charakter. Warto pomyśleć także o kosztach eksploatacyjnych. Jeżeli garaż jest połączony z domem, zakup droższej, ale lepiej ocieplonej bramy może okazać się rozwiązaniem na dłuższą metę dużo bardziej opłacalnym, pozwalającym obniżyć koszty energii.

Wybierając odpowiedni dla nas rodzaj i model bramy garażowej, powinniśmy wziąć pod uwagę cały szereg czynników oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie wymagania powinna spełniać. Na szczęście producenci zapewniają szeroki wybór produktów, wśród których bez problemu znajdziemy taki, który spełni nasze wymagania.