Nieruchomości komercyjne to wszystkie budynki, z których właściciele czerpią realne zyski. Nie służą one do zaspakajania potrzeb mieszkaniowych, ale stanowią przestrzeń umożliwiającą prowadzenie działalności dochodowej. W perspektywie całego rynku nieruchomości i aktualnego stanu gospodarki rynkowej, dobrze zlokalizowane obiekty komercyjne stanowią najlepszą możliwą inwestycję.

Kiedy zastanawiamy się nad kupnem lokalu o zastosowaniu komercyjnym, jednym z najważniejszych czynników powinna być lokalizacja – przekonuje nasz rozmówca z firmy deweloperskiej DOMBUD w Katowicach. To właśnie miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość komercyjna, jest obok metrażu i standardu, głównym czynnikiem wpływającym na cenę nieruchomości.

Obiekt komercyjny w dobrej lokalizacji, czyli gdzie?

O tym, czy biznes będzie rentowny decyduje nie tylko miejsce, w którym działa, ale też dostosowanie go do istniejących lokalnie potrzeb. Budowa olbrzymiej hali produkcyjnej w centrum miasta mija się z celem. Jednak nawet najmniejszy lokal na sklep spożywczy lub kawiarenkę okaże się tu żyłą złota. Problemem są jednak zaporowe ceny takich obiektów, a często również ich stan. Pamiętajmy, że centra miast to zwykle najstarsze ich części, a więc budynki kilkudziesięcioletnie, niejednokrotnie mocno zaniedbane, gdzie wygórowana cena wynikająca z położenia jest niewymierna do jakości instalacji czy wykończeń.

Bezpieczniejszą alternatywą dla tak dużej inwestycji jest zakup powierzchni komercyjnej na rynku pierwotnym, w miejscu oddalonym od głównego centrum, ale położonym blisko ciągów komunikacyjnych. Od kilkunastu lat wzrasta tempo rozrastania się aglomeracji miejskich. Coraz więcej ludzi „ucieka” z rodzinami do mniejszych, podmiejskich osiedli, które już wkrótce będą wrastać w stare metropolie. Oznacza to, że wartość budynków w tamtych okolicach będzie rosła, a stały napływ ludności sprawia, że niezbędna jest infrastruktura handlowa i usługowa, która zaspokoi ich potrzeby. Toteż kryterium dobrej lokalizacji jest dziś aspektem wartym głębszego zastanowienia – mówi ekspert z firmy DOMBUD w Katowicach.

Charakterystyka budynku zgodna z jego przeznaczeniem

Trudno stworzyć jednoznaczną charakterystykę wszystkich obiektów komercyjnych, ponieważ jest to grupa wyjątkowo różnorodna. Nieruchomości o zastosowaniach komercyjnych dzielą się ze względu na ich przeznaczenie, a różnice między nimi są tak wyraźne, że nawet laik z powodzeniem odróżni i nazwie je oceniając już po samej bryle. Najważniejszy podział obiektów komercyjnych obejmuje zatem biurowce, magazyny i zakłady produkcyjne, kina, galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe.

Na zakup całych obiektów tego typu wciąż jeszcze pozwolić sobie mogą głównie inwestorzy instytucjonalni. Natomiast mniejsze pawilony handlowo-usługowe stanowią inwestycję leżącą w zasięgu nawet drobnych przedsiębiorców i osób, które dopiero planują otworzenie własnego biznesu.

fotolia_80672045_subscription_monthly_m