Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że tegoroczna zima będzie trzecią z rzędu ciepłą na obszarze całego kraju. To dobra wiadomość dla mieszkańców Poznania – ogrzewanie domu potrafi bowiem zjadać aż 70% rocznego budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego. Koszty te zależą od wielu czynników (standard izolacyjności cieplnej, rodzaj paliwa, sprawność systemu grzewczego), ale na szczęście można je skutecznie obniżyć.

Dwie poprzednie zimy okazały się dla nas niezwykle łaskawe, gdyż średnie temperatury w grudniu, styczniu i lutym często osiągały wartości powyżej wieloletniej normy. Średnia temperatura dla okresu między grudniem 2014 a lutym 2015 wyniosła 1,1 st. Celsjusza i tym samym przekroczyła tradycyjną wartość o blisko 2 stopnie. Można było zatem nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu – Poznań bardzo rzadko w tym okresie charakteryzował się bowiem temperaturą poniżej 2 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy miasta powinni lekceważyć zagrożenie ze strony mrozu.

Nasza zima zła

Kolejna ciepła zima to dobra wiadomość dla mieszkańców Poznania. Ogrzewanie domu w tej porze roku kosztuje bowiem zwykle od 300 do 500 złotych miesięcznie więcej, ale ostateczna wysokość rachunków zależy generalnie od dwóch istotnych czynników: źródeł ciepła i zastosowanych materiałów izolacyjnych. Zdecydowanie najdroższe w użyciu są grzejniki elektryczne (w ciągu roku za prąd wykorzystywany na ogrzewanie domu trzeba średnio wydać ponad 9 tys. złotych), ale dużo potrafią kosztować również kotły na olej opałowy. Nic zatem dziwnego, że Poznaniacy coraz częściej próbują walczyć z rosnącymi kosztami ogrzewania poprzez wybór bardziej ekonomicznych i efektywnych systemów grzewczych lub uzupełnianie tych aktualnie posiadanych o instalacje oparte o odnawialne źródła energii (powietrzna pompa ciepła, kolektor słoneczny itp.).

Efektywna pompa ciepła potrafi generować znaczną ilość ciepła przy obniżonych kosztach i w ten sposób odciąża finansowo gospodarstwo domowe. Poza tym jej użytkownicy nie muszą się martwić dużymi wahaniami cen, które często dotykają oleju opałowego, gazu płynnego, a nawet zwykłego węgla. Dodatkową zaletą pomp ciepła jest to, że są niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego, gdyż czerpią i przetwarzają ciepło z powietrza, wód powierzchniowych i gruntu. Niestety zakup pompy ciepła wiąże się z jednorazowym poniesieniem stosunkowo wysokich kosztów, ale inwestycja ta szybko się zwraca.

Trochę zimy, trochę lata

Okres zimowy bywa ciężki dla mieszkańców Poznania. Ogrzewanie w tym czasie potrafi bowiem pochłaniać większą część budżetu domowego. Co prawda ostatnia chłodna zima w naszym kraju miała miejsce w 2013 roku, ale lepiej dmuchać na zimne niż potem żałować. Najlepiej zatem zainwestować w efektywne systemy grzewcze, które zapewnią optymalne warunki cieplne, ale czasami nawet prostsze sposoby pozwalają nieco zbić koszta ogrzewania – w związku z tym warto uszczelnić okna oraz odsłonić i systematycznie odpowietrzać nasze grzejniki.

 

stgArtykuł opublikowany dzięki firmie STG

Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.

stg-viessmann-coraz-drozsze-ogrzewanie-poznan-trzyma-kciuki-za-ciepla-zime