Dystrybucja energii w budynkach jest jeszcze efektywniejsza dzięki szynoprzewodom. Dzisiaj używane są one przede wszystkim jako główne linie zasilające. Z nimi cała instalacja zyskuje na bezpieczeństwie i wydajności. Dzięki takiemu rozwiązaniu, realizacja projektu jest jeszcze bardziej elastyczna i tym samym pozwala na uzyskanie optymalnego efektu zgodnie z zamierzeniem projektanta.

Szynoprzewody lub szyny prądowe, ponieważ stosuje się zamiennie oba te określenia, to elementy przewodzące elektrycznie, zwykle o sporych wymiarach, długości do 3 metrów oraz przekroju do kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych. To przewody sztywne, które wyróżniają się jednolitą strukturą, przeznaczone są do przekazywania prądu o dużych i mniejszych wartościach. Większość szyn ma postać płaskownika, rzadziej rury lub ceownika, dzięki którym tworzenie instalacji elektrycznych jest znacznie łatwiejsze niż z wykorzystaniem tradycyjnych rozwiązań.

Rodzaje szynoprzewodów
Najczęściej szynoprzewody dzielone są na kilka kategorii, na przykład w nomenklaturze firmy Schneider Electronic, która jest jednym z ich czołowych dostawców, są to:
• szynoprzewody do dystrybucji małej mocy 25A i 40A oraz szynoprzewody oświetleniowe
• szynoprzewody elastyczne małej mocy
• szynoprzewody dwuobwodowe, oświetleniowe i dystrybucji małej mocy
• szynoprzewody do dystrybucji małej mocy 160A
• szynoprzewody dystrybucji małej średniej mocy do 1000A
• szynoprzewody dystrybucji dużej mocy do 5000A – nazywane są również kanapkowymi

Z pełną ofertą szynoprzewodów Schneider Electronic można zapoznać się na stronie producenta.

Zastosowanie szynoprzewodów
Szynoprzewody, jak zostało wskazane, znajdują zastosowanie w tworzeniu sieci elektrycznych. Służą do podłączania transformatorów do sieci elektroenergetycznych, ale również umieszczane są w kolejnictwie, w tym w metrze wzdłuż torów do dostarczania energii pojazdom. Wykorzystywane są również w budynkach firm telekomunikacyjnych i innych, gdzie konieczne jest wykonanie sieci wyróżniającej się niezawodnością dostarczania energii elektrycznej.

szynoprzewod