Chyba każdy z nas budował w dzieciństwie domy z klocków. Budowało się je bardzo szybko, ponieważ elementy były duże. Wydawałoby się, że taka technologia nie sprawdza się w obecnym budownictwie, ale jest wprost przeciwnie – technologia z wykorzystaniem prefabrykatów stosowana jest coraz częściej.

Prefabrykaty, które nazywane są też półproduktami, to elementy stosowane między innymi w budowie domów jednorodzinnych oraz innych budynków. Są one wytwarzane w fabrykach zgodnie z projektami, a potem transportowane i montowane bezpośrednio na placu budowy.

Najczęściej prefabrykaty wykonuje się z takich materiałów jak żelbet, drewno, strunobeton, keramzyt. Wykonuje się z nich gotowe ściany, płyty fundamentowe, panele dachowe i stropowe, często od razu wraz ze stolarką. Potem trzeba tylko wykonać instalacje i wykończyć dom od środka.

Najważniejsze zalety prefabrykatów:

  • szybkość produkcji elementów
  • błyskawiczny montaż na placu budowy
  • budowa w niemalże każdych warunkach pogodowych
  • terminowość dzięki łatwemu podążaniu za harmonogramem
  • możliwość uzyskania dużych rozpiętości
  • powtarzalność i precyzja elementów
  • produkcja w oparciu o specjalne normy
  • bardziej przystępne ceny od tradycyjnych technologii

Oczywiście, są też i minusy, ponieważ dom z prefabrykatów wymaga przetransportowania sporych elementów na plac budowy, a potem ich rozstawienia, co wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu.

Domy z prefabrykatów w Polsce

W naszym kraju domy tego rodzaju nie są zbyt popularne, ale zyskują coraz więcej zainteresowania. O wiele łatwiej spotkać możemy dom z prefabrykatów w krajach Europy Zachodniej, Skandynawii, w Stanach Zjednoczonych.

Warto jednak wiedzieć, że także w Polsce działają firmy, które wykonują takie domy od zera. Taką technologią często wykonuje się popularne domy drewniane, w tym domy szkieletowe. Również znalazła ona zastosowanie w budowie domów ekologicznych, które wymagają wykorzystania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, aby zminimalizować straty ciepła.

Więcej informacji na temat budowy domów z prefabrykatów znaleźć można na stronach internetowych.