Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu ludzi. Kiedy w końcu jest bliskie spełnienia: zgromadziło się wystarczające środki na wymarzoną nieruchomość, otrzymało kredyt w banku i sprecyzowało, jak budynek ma wyglądać, w jakiej lokalizacji powinien się znajdować pozostaje ważne pytanie – budować dom od postaw samemu czy skorzystać z pomocy dewelopera? Warto rozważyć obydwie opcje.

Deweloper

Kupno domu od dewelopera wiąże się przede wszystkim ze znacznie mniejszym nakładem czasu. Klient dostaje gotową nieruchomość – nie trzeba dzięki temu martwić się o jakiekolwiek pozwolenia na budowę czy podłączenie do kanalizacji. Dom, który kupuje, jest gotowy do zamieszkania. Formalności również sprowadzone są do minimum, czyli podpisania umowy i sprawdzenia, czy jest ona zgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Minusem jest oczywiście brak możliwości swobodnego wyboru lokalizacji oraz rozmieszczenia pomieszczeń, jednak najczęściej możliwe jest wprowadzenie własnych poprawek. Mówi się również, że zakup domu od dewelopera jest wyborem ludzi bogatych, jednak nie musi to być prawda – budowa nieruchomości od postaw może wygenerować znacznie większe koszty, niż początkowo zakładano. Przykładem jest choćby inwestycja 6. Dzielnica, której deweloper stawia na budowę domów w standardzie NF40.

Samodzielna budowa

Zaletami budowy domu od postaw z pewnością jest możliwość swobodnego wyboru lokalizacji, w jakiej ma on powstać, jego wielkości oraz rozkładu pomieszczeń. Jednakże wiąże się to z podjęciem wielu decyzji: jaki wybrać projekt, kogo zatrudnić do budowy, jakie zakupić materiały. I przede wszystkim – trzeba czekać, niekiedy niesamowicie długo, aby w końcu móc wprowadzić się do wymarzonego domu. Prace mogą się przeciągnąć, zdobycie wymaganych pozwoleń może okazać się trudniejsze niż zakładano, materiały skończyły się szybciej, niż powinny – potencjalne problemy można mnożyć, a większość z nich niestety najczęściej się pojawia przy budowaniu domu od podstaw.

Warto poważnie zastanowić się nad kupnem domu od dewelopera. Być może posiada się mniejszą decyzyjność odnośnie rozkładu pomieszczeń i lokalizacji domu, jednak oszczędza się czas, nerwy i bardzo często, pomimo krążących wokół opinii, pieniądze.