Własne mieszkanie, to marzenie chyba każdego z nas. Postawienie domu, w którym będziemy mogli się zrelaksować, pracować czy spędzać czas wspólnie z rodziną. Jednak wszyscy wiemy, z jak ogromnymi kosztami łączy się budowa domu – materiały, ekipa budowlana, działka i wszystkie prace remontowe pochłaniają ogromne ilości gotówki. To jednak ledwie początek wydatków, które czekają nas w przyszłości. Jednak sporej części, z nadchodzących już po budowie kosztów, możemy uniknąć. Wystarczy, że zastosujemy technologię energooszczędną, jak np. panele słoneczne.

Jak więc od podstaw stworzyć budynek, który będzie nie tylko w pełni funkcjonalny podczas codziennego użytkowania, ale także zmniejszy przychodzące co miesiąc rachunki?

Co oznacza energooszczędność?

Każdy z nas, zdaje sobie sprawę z tego za co płaci comiesięczne rachunki – to trzy podstawowe usługi, czyli woda, prąd i ogrzewanie. To właśnie one składają się na szeroko pojętą energooszczędność. Jak się jednak  okazuje, największą rolę odgrywa właśnie oszczędzanie ciepła – na nie bowiem mamy największy wpływ wybierając projekt domu. Przy dwóch pierwszych czynnikach, mamy w zasadzie niewiele do powiedzenia. O ile przy energii elektrycznej, możemy przykładowo zainstalować energooszczędne żarówki czy (o ile mamy na to fundusze) panele słoneczne, to w przypadku wody w zasadzie nie ma możliwości oszczędzania – możemy oczywiście wybudować studnie, jednak jest to dość niepraktyczne rozwiązanie.

Jak więc oszczędzać ciepło?

Po pierwsze, należy zastanowić się co wpływa na wielkość strat ciepła w domu, a są to czynniki takie jak:

 • Wielkość budynku,
 • Liczba i wielkość okien,
 • Kształt domu,
 • Układ pomieszczeń,
 • Materiały zastosowane do ocieplenia ścian i dachu,
 • Architektura budynku – mostki termiczne,
 • Odpowiednia

Oto kilka prostych porad, dzięki którym zbudujecie w pełni energooszczędny dom

 1. Mniejszy dom to mniejsze rachunki

Im mniejszą powierzchnie będzie miało nasze mieszkanie, tym mniejsze będą związane z tym straty ciepła. Zależą one bowiem w dużej mierze od powierzchni – dlatego jeżeli nie chcemy wydawać majątku na ogrzewanie, wybudujmy mały dom.

 1. Kształt jest kluczowy

Pod względem energooszczędności, najlepsze będą domy wybudowane na planie prostokąta – z prostym, najlepiej jednospadowym dachem. Do największych strat ciepła, dochodzi bowiem w narożnikach i załamaniach bryły budynku – dodatkowo prostokątny dom jest tańszy w budowie. Jak się okazuje, dom piętrowy także sprzyja zminimalizowaniu utraty ciepła.

 1. Okna też mają znaczenie

Duże przeszklone przestrzenie, sprzyjają utracie ciepła w mieszkaniu, dlatego należy unikać dużej ilości okien – zwłaszcza tych sięgający od podłogi do sufitu. Jeżeli koniecznie chcemy mieć w mieszkaniu duże i szerokie szyby, powinniśmy umiejscowić je w pomieszczeniach skierowanych na południe – straty ciepła zostaną wówczas zrekompensowane dzięki nasłonecznieniu.

 1. Wentylacja sprzyja utrzymaniu temperatury

W tym przypadku, enigmatyczne słowo klucz to rekuperator – jest to urządzenie, służące do odzyskiwania ciepła z wywiewanego przez wentylacje powietrza. Jak się okazuje, wentylacja mieszkania przyczynia się do utraty nawet 50% ciepła!

 1. Odpowiedni układ pomieszczeń jest istotny

Chodzi tu w największej mierze o wykorzystanie światła słonecznego, co w prostej linii oznacza, że wszystkie pomieszczenia użytkowe – takie jak salon, kuchnia czy pokoje dziecięce/sypialnie, powinny być umieszczone od strony południowej, dzięki czemu codzienne nasłonecznie będzie wspierać system ogrzewania.

Pamiętajcie że w długoterminowej perspektywie, oszczędności, które zostaną nam z regularnych rachunków, mogą nie tylko pomóc w życiu codziennym, ale także zafundować nam wakacje czy rodzinną wizytę w parku rozrywki. Jeśli chcecie zbudować swój własny energooszczędny dom – zajrzyjcie na: http://6-dzielnica.pl/.