Energooszczędne budownictwo dopiero zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością na polskim rynku. Zamiłowanie to tradycyjnej, murowanej technologii ogranicza możliwości rozwoju nowoczesnych form budowy domów. Domy energooszczędne zaczęły powstawać w wyniku poszukiwania przez ludzi rozwiązania, jak w skuteczny sposób obniżyć koszty rachunków, a przy okazji tworzyć bardziej ekologiczne, przyjazne dla środowiska budynki. Państwo stara się wspierać rozwój nowego budownictwa, dlatego stawiając na energooszczędne domy NF40 można uzyskać dopłatę.

Domy energooszczędne, choć w budowie o 5-15 % droższe niż te tradycyjne, mają wiele zalet. Przede wszystkim odpowiednio postawiony budynek zagwarantuje obniżenie rachunków- jego zapotrzebowanie na energię jest do 50% mniejsze. Dzięki temu poniesione wcześniej, nieco wyższe niż standardowe, koszty zwrócą się w przeciągu kilku lat, dzięki zmniejszonym kosztom ogrzewania i eksploatacji. Odpowiednia technologia zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Energooszczędne budownictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co oznacza, że będzie się wciąż rozwijało. Oznacza to, że wartość domu energooszczędnego nie będzie spadała, a więc ewentualna sprzedaż po latach nie przyniesie strat, a wręcz jest spore prawdopodobieństwo, że zapewni zyski. Budynki takie, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, przez długie lata będą spełniały wymogi Unii Europejskiej.

Budynek w standardzie NF40 gwarantuje również wysoki komfort cieplny przy znacznie niższych niż w tradycyjnym budownictwie kosztach. Energooszczędny dom musi spełnić mnóstwo restrykcyjnych standardów dotyczących szczelności powietrznej i izolacyjności cieplnej przegród, co gwarantuje, że będzie on zawsze odpowiednio ocieplony. Przy czym nieprawdą jest, iż domy takie są ekstremalnie przegrzane latem- prawidłowo zaprojektowany i zbudowany będzie lepiej niż tradycyjny chronił przed przedostawaniem się ciepła do wewnątrz.

Domy energooszczędne są doskonałą inwestycją na latach. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii gwarantują znaczne obniżenie kosztów eksploatacji, utrzymują wysoką wartość rynkową, nawet wraz z upływem lat, a zainwestowane w nie pieniądze zwracają się po pewnym czasie się zwracają.

Więcej informacji na temat budownictwa energooszczędnego znajdą Państwo na stronie 6 Dzielnica.