Nie bez powodu drewno stanowi doskonały materiał, który jest chętnie i często wybierany przez inwestorów. Stosunkowo tanie, lekkie i łatwe w obróbce, a zarazem o dużych walorach estetycznych – stanowi idealny materiał konstrukcyjny o wysokiej trwałości.  Oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio zabezpieczone.

Drewno konstrukcyjne wymaga szczególnej uwagi, ponieważ od jego stanu i wytrzymałości zależy w dużej mierze bezpieczeństwo mieszkańców. To w końcu szkielet domu. Niezabezpieczone drewno może zostać zaatakowane przez grzyby pleśniowe, które działają niekorzystnie na górne drogi oddechowe, a także przez grzyby domowe i owady żerujące w drewnie, które osłabiają strukturę materiału.

Drewno konstrukcyjne dostępne na rynku jest często wstępnie zaimpregnowane metodą ciśnieniową. Natomiast to zabezpieczenie nie zawsze chroni przed owadami lub grzybami pleśniowymi.

Dlatego aby mieć 100% pewności, że drewniana konstrukcja naszego domu będzie bezpieczna na lata, zawsze polecam dodatkowe pokrycie powierzchni impregnatem do drewna konstrukcyjnego. Zwracam uwagę, aby przed zakupem przeczytać etykietę produktu. Większość preparatów na rynku nie chroni przed grzybami pleśniowymi, a jedynie przed grzybami domowymi powodującymi rozkład drewna i owadami – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Impregnacja drewna konstrukcyjnego jest prosta i tania. Produkt nanosimy pędzlem lub metodą natryskową, która znacznie przyspiesza pracę. Jeżeli konserwujemy drewno na zewnątrz – należy chronić świeżo malowaną powierzchnię przed opadami. Po około dwóch dniach impregnat jest utrwalony, a  drewno trwale zabezpieczone przez kolejnych kilkadziesiąt.

Zabezpieczoną powierzchnię możemy dodatkowo uszlachetnić tak, aby podkreślić naturalne piękno drewna. W pomieszczeniach sprawdzą się bezwonna i bezzapachowa lakierobejca i lakier szybkoschnący. Drewno eksponowane na zewnątrz warto zabezpieczyć przeznaczonymi do tego celu środkami. Przy niepewnej pogodzie bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szybkoschnącego impregnatu dekoracyjnego lub szybkoschnącej lakierobejcy dekoracyjnej ponieważ produkty te są odporne na deszcz po godzinie, a przy tym nie pękają i nie łuszczą się przez lata.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Kuźnik

Forte PR

mobile +48 728 824 538

e-mail : katarzyna.kuznik@fortepr.pl