kondensacyjna_centrala_scienna__cgw_2_wolf

Kocioł gazowy stanowi serce całego sytemu grzewczego. Musi być on zatem wydajny, oszczędny i łatwy w obsłudze a do tego maksymalnie bezpieczny. Powinien być również odpowiednio zamontowany i umieszczony w miejscu, które najlepiej się do tego nadaje. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy kotłownia spełnia wszystkie konieczne wymagania? Ekspert firmy Wolf – Technika Grzewcza sp. z o.o. podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas projektowania idealnej kotłowni.

Odrębna kotłownia czy wydzielone miejsce na kocioł?

Znalezienie odpowiedniego pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany kocioł gazowy stanowi najważniejszy etap tworzenia kotłowni. W wielu nowych domach takie pomieszczenie zostaje zwykle wydzielone już na etapie projektowania budynku i znajduje się np. w bezpośrednim sąsiedztwie garażu lub kuchni. Funkcję kotłowni z powodzeniem może jednak pełnić również piwnica, a nawet wnęka ścienna. Wszystko zależy od typu i wielkości urządzenia oraz rozmiaru zasobnika na ciepłą wodę użytkową. „Kocioł stojący, wykonany z materiałów takich jak żeliwo lub stal, to urządzenie które potrzebuje sporej przestrzeni, dlatego też najlepiej ulokować go w np. piwnicy, w pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię. Takie urządzenie najczęściej wymiarami przypomina klasyczną pralkę, stąd też zmieści się na powierzchni około metra kwadratowego. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami, kotłownia gazowa dla nowobudowanych obiektów musi mieć wysokość co najmniej 2,2 metra a jej kubatura nie może być mniejsza niż 8 m3, w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń”, tłumaczy specjalista z firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. „Wiszące kotły gazowe to kolejne urządzenia, które wymagają przestrzeni, choć nie tak dużo, jak urządzenia stojące. Z powodzeniem można powiesić je na ścianie w kuchni bądź łazience. Warunkiem jest posiadanie odpowiednio dużej powierzchni oraz ściany o solidnej konstrukcji. Gdy te warunki nie zostaną spełnione, trzeba zdecydować się na tradycyjną kotłownię. Jeżeli jednak zamiast urządzenia jednofunkcyjnego współpracującego z zasobnikiem ciepłej wody wybierzemy nowoczesny kocioł gazowy dwufunkcyjny, czyli z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody, to całkowicie wyeliminujemy konieczność wydzielania kotłowni. Takie urządzenia mają niezwykle kompaktową budowę, dzięki czemu zmieszczą się nawet w kuchennej czy łazienkowej szafce”, dodaje ekspert.

Kluczowa jest wentylacja

Odpowiednia wentylacja kotłowni to kwestia, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo budynku i domowników. W przypadku instalacji opartej na urządzeniach gazowych odgrywa ona szczególnie dużą rolę, stąd też należy poświęcić jej sporo uwagi. Podstawowe zadania wentylacji w to m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do spalania oraz do celów wentylacyjnych, zapewnienie dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia kotłowni w celu usunięcia szkodliwych gazów które mogą powstawać podczas procesu spalania. „Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w pomieszczeniach przystosowanych na kotłownię jest wentylacja grawitacyjna. W przypadku kotłowni która znajduje się piwnicy przepływ powietrza możliwy jest dzięki niewielkim oknom piwnicznym, nieszczelnościom w przegrodach zewnętrznych czy też specjalnym przygotowanym do tego celu kanałom nawiewnym. Projektując kotłownię należy pamiętać, że do spalenia 1 m³ gazu kocioł potrzebuje ponad 10 m³ powietrza i co najmniej tyle trzeba go dostarczyć każdej godziny. Wspominane otwory musza być zatem odpowiednio rozplanowane i być należytej wielkości”, mówi ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. Szczegółowe obliczenia zapotrzebowania na tlen w kotłowni należy przeprowadzić jeszcze przed montażem urządzenia grzewczego.  Tylko wtedy można mieć pewność iż spalanie będzie przebiegało poprawnie a spaliny będą skutecznie odprowadzane.

Najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna, natomiast do wyboru mamy inne sprawdzone rozwiązania. Do często stosowanych rozwiązań można zaliczyć wentylację mieszaną tzn. połączona wentylacja grawitacyjna z wentylacją mechaniczną wyciągową. Zastosowanie mają tutaj różnego rodzaju nasady kominowe, deflektory kominowe, mechaniczne wentylatory wyciągowe montowane na kanałach wyciągowych. W obecnym czasie bardzo popularnym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym jest montaż w „salonach” tzw. kominków z płaszczem wodnym. Pamiętać należy, że tego typu rozwiązanie podlega takim samym przepisom jak w przypadku budowy kotłowni opartej na kotle na paliwa stałe. Pomieszczenie to powinno posiadać m.in. wentylacje wywiewną – kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14 x 14 cm z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia, wyprowadzonym ponad dach.  „Dobrym pomysłem jest ZAINWESTOWANIE w systemy bezpieczeństwa, czujniki alarmowe które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dobrego systemu wentylacyjnego dodaje specjalista firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.

Więcej wskazówek ekspertów firmy Wolf znaleźć można na stronie: www.wolf-polska.pl

Firma Wolf GmbH swoje początki datuje na rok 1963, kiedy to w niemieckim mieście Mainburg rozpoczęła produkcję urządzeń do osuszania chmielu. Późniejsze lata przyniosły dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i otwarcie się na nowe dziedziny działalności. Dziś Wolf GmbH jest liderem wśród producentów urządzeń grzewczych, solarnych, wentylacyjnych i solarnych, a także pierwszą firmą, która wprowadziła 5-letnią gwarancję na urządzenia grzewcze i solarne. Przedsiębiorstwo stało się także prekursorem swojej branży i jako pierwsze wprowadziło w Niemczech certyfikację produkcji zgodną z normą ISO 9001. Długa lista obiektów referencyjnych stanowi dla firmy powód do dumy i jest potwierdzeniem, iż oferowane produkty charakteryzują się najwyższą niemiecką jakością.

 

Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Sokołów, ul. Sokołowska 36

05-806 Komorów k. Warszawy

tel. 22 720 69 01

fax 22 720 69 02

email: wolf(at)wolf-polska.pl