Ściana nad blatem kuchennym jest przestrzenią szczególnie narażoną na codzienne zabrudzenia i uszkodzenia. Aby przez wiele lat cieszyć się jej pięknym wyglądem, powinniśmy wykończyć ją tzw. fartuchem kuchennym. Może z konglomeratu kwarcytowego Technistone?

Oddając się kulinarnym fantazjom, często narażamy nasze kuchenne ściany na zaplamienia, zarysowania, kontakt z wilgocią oraz wysokimi temperaturami. Aby mieć pewność, że powierzchnia nad blatem przetrwa liczne eksperymenty, powinniśmy pomyśleć o wykończeniu jej tak zwanym fartuchem kuchennym wykonanym z materiału cechującego się doskonałymi właściwościami technicznymi i użytkowymi. Przy tym wszystkim nie możemy zapomnieć o tym, aby ten element wystroju wnętrza idealnie komponował się z całą stylizacją. Wybór materiałów, z których możemy wykonać fartuch kuchenny jest ogromny, ale czy każdy z nich sprawdzi się tak samo dobrze? Sprawdźmy!

Kuchenne trendy                                   

Fartuch kuchenny możemy wykonać z wielu materiałów. Do niedawna najpowszechniejszą metodą było wykładanie ścian płytkami ceramicznymi. Pomimo, iż wybór tworzywa tego typu jest bardzo duży, a sama pielęgnacja nie jest uciążliwa, mało estetyczne fugi zniechęcają wiele osób do stosowania tego rozwiązania. Większą popularnością cieszy się szkło. Jest ono odporne na wysokie temperatury oraz uderzenia. Możemy zdecydować się na przezroczystą taflę lub urozmaicić ją wybraną przez nas grafiką, idealnie dopasowując wygląd fartucha kuchennego do indywidualnego projektu kuchni. Szkło hartowane, ze względu na swój nowoczesny charakter, najefektowniej zaprezentuje się w minimalistycznych stylizacjach. Natomiast w aranżacjach o rustykalnym, sielskim charakterze możemy postawić na cegłę lub drewno. Materiały te wprowadzają do wnętrza wiele klimatycznego ciepła, jednak posiadają także swoje wady – cegłę ciężko utrzymać w czystości, natomiast drewno wymaga regularnej konserwacji. Warto pamiętać też o tym, że w pomieszczeniach, w których mamy kontakt z wodą, lepiej sprawdzają się gatunki drewna egzotycznego – znacznie odporniejsze na wilgoć niż odmiany rodzime, jednak też dużo droższe. W surowych, przemysłowych stylizacjach coraz częściej z kolei możemy znaleźć fartuchy kuchenne wykonane z betonu architektonicznego. Choć materiał ten świetnie komponuje się z postindustrialnym charakterem wnętrz, jest dosyć ciężki, co uniemożliwia stosowanie go we wszystkich projektach.

Piękno autentycznego kamienia

Niesłabnącym zainteresowaniem w zakresie wykańczania ścian nad blatem cieszy się marmur i granit. Kamienie te nadają aranżacji dostojny charakter, jednak są ciężkie, zimne w dotyku, a ich cena jest bardzo wygórowana, przez co nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Alternatywą dla tradycyjnego kamienia okazuje się być konglomerat kwarcytowy Technistone. Materiał ten dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej, a przy tym posiada znacznie lepsze właściwości niż większość materiałów dostępnych na rynku. Dzięki wyprodukowaniu go wedle włoskiej technologii Breton wyróżnia się niepodatnością na działanie wody i detergentów, nie plami się, posiada podwyższoną odporność na zarysowania, jest antyseptyczny oraz nie pęka jak na przykład szkło. Warto wspomnieć również o tym, że konglomerat kwarcytowy Technistone jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości, więc obłoki gorącej pary, tłuszcze, chlapnięcia soków czy zabrudzenia wynikające z przygotowywania posiłków nie są mu straszne oraz, że posiada certyfikaty dopuszczające go do kontaktu z żywnością. Dostępność płyt w różnych rozmiarach (minimalna grubość okładzin to 12 mm, natomiast maksymalna szerokość to 3 metry) to kolejny atut konglomeratów kwarcytowych Technistone.

Jeśli cenimy dobry design i funkcjonalność, powinniśmy pomyśleć o wykonaniu blatu z tego samego materiału co fartuch kuchenny. Tym sposobem uzyskamy bardzo spójny wystój wnętrza oraz wyeliminujemy szczeliny między obiema powierzchniami. Za sprawą bezspoinowego łączenia płyt konglomeratowych, wilgoć, kurz oraz okruchy jedzenia nie dostaną się pomiędzy ścianę a blat. Miłośnikom rysunku autentycznego kruszcu firma Technistone dedykuje materiały pochodzące z linii Noble, w skład której wchodzą zarówno propozycje utrzymane w jasnych wybarwieniach, takie jak: Areti Bianco, Lusso Champagne, Carrara, jak i w ciemnych: Pietra Grey, Argos Nero czy Silver Notte. W nowoczesnych stylizacjach świetnie zaprezentować mogą się powierzchnie kolekcji Starlight z wtopionymi drobinkami szkła i zwierciadeł, które dodadzą aranżacji blasku. Doskonałą alternatywą dla betonu architektonicznego może z kolei okazać się materiał Noble Concrete Grey, do złudzenia przywodzący swój pierwowzór, jednak posiadający znacznie lepsze właściwości techniczne.

Informacje o firmie:

TECHNISTONE to wiodący europejski producent płyt wykonanych z konglomeratu kwarcowego i kwarcowo-granitowego z ponad 20-letnią historią. Centrala TECHNISTONE znajduje się w Republice Czeskiej – mieście Hradec Kralove, gdzie firma od 23 lat produkuje kamień konglomeratowy we włoskiej technologii Breton. Produkt dostępny jest w postaci płyt o najwyższej jakości, wysokiej higieniczności i licznych walorach estetycznych. TECHNISTONE jest również aktywnym członkiem ASTA Europe (Europejskiego Zrzeszenia Producentów kamienia Konglomeratowego), które kładzie duży nacisk na normy wg których produkowany jest kamień konglomeratowy. Ścisła kontrola jakości surowców, produkcji czy pakowania i wysyłki daje TECHNISTONE pewność, że klient końcowy  będzie zadowolony z użytkowania finalnego produktu. Posiadanie Certyfikatu ISO 9001, który jest sprawdzany i kontrolowany przez renomowaną niemiecką firmę TUV daje odbiorcom pewność najwyższej jakości materiału. Wszystkie materiały TECHNISTONE posiadają 10 lat gwarancji.