akryl_do_plyt_gk_den_bravenCzas na odświeżenie mieszkania lub zmianę jego stylistyki? A więc pędzle w dłoń i malujemy. Za nim jednak przystąpimy do nakładania farby, należy odpowiednio przygotować podłoże. Akrylowanie, czy gruntowanie to etapy, których nie można pominąć na drodze do gładkich ścian o jednolitym kolorze. Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produku firmy Den Braven, wyjaśnia, jakie prace należy wykonać, by uzyskać perfekcyjną powierzchnię do malowania.

Droga farba, dobry wałek i kilka godzin ciężkiej pracy, a efekt i tak nie jest zadowalający? Miał być zdobiący wnętrze nowy kolor na ścianach, a w zamian mamy łuszczącą się farbę i szereg szpecących rys i spękań. Winowajcą za tego typu defekty jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża do prac malarskich. To bowiem staranne prace przygotowawcze w dużej mierze odpowiadają za jednorodną barwę farby, jej połysk i trwałość oraz brak skaz w postaci ubytków czy pęknięć. „Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy przed malowaniem sprawdzić całą powierzchnię i wszelkie budzące wątpliwość ubytki usunąć przy pomocy akrylu, a całość gruntownie pokryć środkiem utwardzającym podłoże – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, ekspert firmy Den Braven.

Akryl- recepta na brak ubytków i spękań

Ściany i sufit, czy to te otynkowane czy też te wykonane z płyt gipsowo-kartonowych podlegają nieustannym naprężeniom, co powodować może powstawanie na ich powierzchni różnej wielkości pęknięć, zwłaszcza w okolicy drzwi i okien lub na styku poszczególnych elementów konstrukcji. Samo pokrycie farbą nie wystarczy, by pozbyć się ich na dobre, a co gorsza negatywnie wpłynie to również na jakość powłoki malarskiej, która prędzej lub później również zacznie pękać. Przed przystąpieniem do ostatecznego malowania należy usunąć wszystkie rysy i pęknięcia oraz uzupełnić ubytki. W tym celu najlepiej jest wykorzystać uszczelniacz akrylowy, który trwale zachowa swoją elastyczność i będzie pracował wraz z materiałem, jak np. Akryl Szpachlowy lub przeznaczony i dobrze współpracujący z konstrukcją suchej zabudowy Akryl G-K firmy Den Braven. Wybierając preparat tego typu należy zwrócić uwagę, by był on również dobrze malowalny – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz z Den Braven. Akrylowanie ubytków przed malowaniem z pewnością zaowocuje rewelacyjnym efektem końcowym. Jednak warstwowe nakładanie uszczelniacza i oczekiwanie na jego utwardzenie oznacza wydłużenie prac. A co w wypadku, gdy goni nas czas i liczy się każda minuta? Rozwiązaniem jest najnowsza propozycja firmy Den Braven – Akryl Natychmiast Malowalny, który jako jedyny preparat na rynku pozwala na malowanie metodą „mokre na mokre” natychmiast po jego nałożeniu. Dodatkowo, dzięki zastosowanej technologii UCA (Unique Compatibility Additives) jest doskonale kompatybilny z niemal każdym rodzajem farby. W ten sposób znacząco przyspieszymy prace, bez obaw o powstanie rys skurczowych czy odbarwienia w farbie.

Gruntowanie od podstaw

Przed przystąpieniem do nakładania farby, warto również przejść przez jeszcze jeden etap prac przygotowawczych, a mianowicie gruntowanie. Rezygnacja z utwardzenia podłoża gruntem może szybko dać o sobie znać w negatywny sposób. Niezagruntowane ściany są bowiem bardziej chłonne, co bezpośrednio przekłada się na większą ilość zużytej farby. Łatwiej również o powstanie nieestetycznych smug i przebarwień w warstwie dekoracyjnej – podkreśla Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven. W zadaniach takich dobrze sprawdzi się Grunt Uniwersalny, w postaci mlecznobiałego płynu, który po nałożeniu tworzy bezbarwną powłokę. Przy pomocy pędzla lub wałka pokrywamy nim dokładnie całą płaszczyznę ścian i sufitu i odczekujemy 24h, po upływie których można śmiało przystąpić do ostatecznego malowania wybraną farbą.

Malowanie ścian i sufitu, które wiele osób wykonuje samodzielnie, warto jest poprzedzić gruntownym przygotowaniem podłoża. Wypełnienie akrylem ubytków i pokrycie powierzchni środkiem gruntującym – dwie proste czynności, które pozwolą uzyskać efekt ścian o perfekcyjnym wyglądzie.

 

www.denbraven.pl

 

Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania, będąca oddziałem Grupy Den Braven, od kilkunastu lat zajmuje się propagowaniem nowoczesnych technik uszczelniania w Polsce i w Europie Wschodniej. Holding Den Braven jest uznanym światowym liderem technologii uszczelnień. Dzięki nowoczesnym fabrykom, zaawansowanym produktom i aktywności doświadczonego personelu w kilkudziesięciu oddziałach handlowych, marka Den Braven jest dziś rozpoznawalna na całym świecie, ciesząc się sympatią i zaufaniem profesjonalistów. Różnorodność i wysoka jakość produktów Den Braven gwarantuje ich szerokie zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. W ofercie Den Braven East znajduje się szeroki wybór mas uszczelniających, w tym popularnych silikonów, akryli, pian poliuretanowych, klejów montażowych, HD-polimerów, akcesoriów do ich użycia oraz innych wyrobów chemii budowlanej, przemysłowej i samochodowej.