Kolory wnoszą do każdej aranżacji odrobinę różnorodności, podkreślają piękno ogrodowych roślin i nadają charakteru całej przestrzeni. Właśnie dlatego warto pomyśleć o ożywieniu szarej, monotematycznej powierzchni i podczas projektowania wykorzystać niezwykle efektowne narzędzie, w postaci kolorowych kostek brukowych. Z pomocą w urozmaiceniu naszego otoczenia przychodzą różnobarwne brukowe elementy z linii Polbruk Carmino. Podpowiadamy, jak zastosować je w niebanalny sposób, aby nasza posesja zamieniła się w zjawiskowy zakątek.

Rutynie mówimy stanowcze NIE

Fot. Polbruk – kostka Carmino
Fot. Polbruk – kostka Carmino

Szara nawierzchnia zazwyczaj kojarzy nam się z codziennością miejskich terenów, chodników i ścieżek rowerowych. Coraz częściej jednak nawet na tak otwartych przestrzeniach zauważamy kolorowe mozaiki, pasy oraz barwne wzory, które nadają otoczeniu więcej uroku. Na polskich podwórkach w ostatnich latach również możemy dostrzec liczne zmiany. Jest to spowodowane powiększeniem oferty dekoracyjnej kostki brukowej na rynku materiałów nawierzchniowych. Doskonałym przykładem różnorodności są kostki brukowe z linii Polbruk Carmino. W kolekcji znajdziemy bowiem dziesięć wyjątkowych odcieni, odzwierciedlających wszystkie pory roku: od szarości, brązów, czerwieni, aż po nieco bardziej egzotyczne mieszanki kolorów Indiana, Hawaii czy Latte. Dodatkowo, wszystkie opcje dostępne są w formie gładkiej, jak i postarzanej powierzchni. Przy ich pomocy w szybki i łatwy sposób możemy stworzyć na naszym podwórku niebanalną, barwną kompozycję. Jak jednak zaprojektować swoje wymarzone otoczenie, nie powodując przy tym zamieszania i bałaganu w przestrzeni, która powinna być uporządkowana i spójna? Przede wszystkim, w myśl zasady „Co za dużo, to niezdrowo” musimy pamiętać, że wszystko, co w nadmiarze może skutecznie zaburzyć każdą aranżację. Właśnie dlatego bezpiecznie jest kierować się regułą, aby nie łączyć więcej niż trzech odcieni kostki jednocześnie. Zbyt wiele barw może rozpraszać uwagę i zamienić naszą konfigurację w zupełny mix barw. Równie ważny jest także dobór kolorów pod względem temperatury. Zimne barwy najlepiej będą komponowały się z zimnymi, a ciepłe z ciepłymi. Możemy również zdecydować się na nieco odważniejsze, kontrastowe zestawienie, ale wówczas musimy szczególnie ostrożnie dobierać odcienie. Najbezpieczniej będą prezentować się: szarość z grafitem, a ciepłe, jasne, jesienne kolory z czerwienią i brązem. Dobór kolorystyki zależy w dużej mierze również od stylu naszej okolicznej zabudowy i efektów jakie chcemy osiągnąć. Klasyczne i minimalistyczne projekty z pewnością podkreślą melanże w chłodnych odcieniach i gładkiej powierzchni. Z kolei surowy charakter rustykalnych przestrzeni skutecznie ocieplą propozycje pastelowe o postarzanej fakturze.

Kształtujemy wyjątkowe krajobrazy

Kolory i faktury, to jednak nie jedyne elementy, które kształtują dane otoczenie. Równie ważne jest dostosowanie kształtów i rozmiarów materiałów nawierzchniowych do wielkości i często nieregularnego układu działki. W zależności od położenia poszczególnych jej części możemy stworzyć unikalne efekty kompozycyjne, które nadadzą przydomowej przestrzeni wyrazu i podkreślą wyjątkowy charakter każdej posesji. W zbudowaniu oryginalnego krajobrazu pomogą z pewnością małe, trapezowe kostki z kolekcji Polbruk Carmino, dostępne w pięciu praktycznych rozmiarach (7,3/5,3×9,1; 8,3/6,3×9,1; 9,3/7,3×9,1; 10,3/8,3×9,1; 11,3/9,3×9,1 cm). Tak szeroki wybór i specjalny format ułatwiają wyłożenie nawet niestandardowej nawierzchni. Niewielkie wymiary kostek dają szerokie pole do budowy wzorów na bazie koła: łuków, okręgów oraz krętych ogrodowych ścieżek. Ciekawą i efektowną propozycją jest również kostka układana w spiralę, na większym placu przed domem lub na podjeździe. Oryginalne i fantazyjne mozaiki możemy również budować na tarasach i w altankach, nadając przydomowym przestrzeniom niezwykłego uroku i dynamiczności. Jeśli zatem zdecydujemy się na wybór niewielkich, trapezowych kształtów, możemy zaaranżować niemal każdy zakamarek naszej posesji. Przy zastosowaniu kostek brukowych na poszczególnych fragmentach, warto zwrócić uwagę również na ich konstrukcję i wytrzymałość. Kostka taka, jak Polbruk Carmino, posiadająca 6 lub 8 cm grubości, bez problemu może być układana na bardziej eksploatowanych miejscach, takich jak podjazdy, schody, czy ciągi komunikacyjne, gdyż jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia, a także można dopasować grubość do przewidywanego obciążenia. Dzięki temu mamy pewność, że powierzchnia przez długie lata nie zmieni swojego wyglądu.

Kostki Polbruk Carmino, dzięki swojej różnorodności kolorystycznej i trapezowym kształtom dają szerokie pole do stworzenia niezwykle barwnych i efektownych aranżacji przydomowych przestrzeni. Zanim jednak zaczniemy projektowanie naszego podwórka, powinniśmy skorzystać z kilku ważnych porad np. Usługa Projektowa Polbruk na temat zastosowania kolorowych nawierzchni, aby nasza posesja stała się nie tylko pięknym zakątkiem, ale też harmonijnie współgrała z całym otoczeniem.

Kostka Polbruk Carmino

Grubość : 6/8 cm
Wymiary: 7,3/5,3×9,1; 8,3/6,3×9,1; 9,3/7,3×9,1; 10,3/8,3×9,1; 11,3/9,3×9,1 cm
Cena brutto: od 67,75 zł/m2 w zależności od grubości, faktury i koloru

Polbruk S.A. – część irlandzkiej grupy CRH plc – specjalizuje się w wytwarzaniu najwyższej jakości kostki brukowej, betonowych wyrobów drogowych i innych elementów małej architektury. Od ponad 20 lat dostarczamy Państwu materiały do aranżacji pięknych i trwałych nawierzchni, a wsparcie ze strony CRH – jednego z największych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie – pozwala nam wciąż się rozwijać i dążyć do tego, by kreowane przez nas przestrzenie nabierały niezwykłego charakteru. Polbruk S.A. jest największym producentem kostki i wyrobów drogowych w Polsce. Nasze produkty są powszechnie rozpoznawalne i dostępne na terenie całego kraju. Pozycja lidera zobowiązuje nas do ciągłej rozbudowy sieci dystrybucji, utrzymywania wysokiej jakości i nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. Bogactwo oferowanych kolekcji – ich zróżnicowane wzornictwo – odpowiada aktualnym trendom stylistycznym i daje nieograniczone możliwości realizacyjne.

Polbruk S.A.

Ul. Nowy Świat 16 c

80-299 Gdańsk

www.polbruk.pl

www.facebook.com/Polbruk