Pierwszy kontakt z produktami, które służą do ocieplania budynków jest dosyć trudny ponieważ tych produktów na rynku jest dużo. Styropian, tynk akrylowy, preparat gruntujący itp. to wszystko tworzy jeden system.

Najważniejszą cechą, która charakteryzuje systemy ociepleń jest izolacyjność cieplna systemu. Za ta izolacyjność cieplną odpowiada materiał izolacyjny, który jest przyklejany do ściany. Materiałów izolacyjnych stosowanych do ocieplenia jest co najmniej kilka m.in. styropian, wełna mineralna, xps, piana rezolowa.

Każdy z systemów ociepleń musi być tak skonfigurowany, żeby dobrać chemię do konkretnego materiału izolacyjnego. A zatem inny klej użyjemy do przyklejenia styropianu a inny do wełny mineralnej.

W kontekście wizualnym bardzo ważnym elementem z punktu widzenia trwałości systemu ociepleń jest trwałość koloru, odporność na porastanie ogólnie to jak system wygląda na przestrzeni czasu.

Mamy różne rodzaje tynków wykończeniowych: tynki żywiczne czy akrylowe, tynki silikonowe mają nico większa tendencję do przyciągania brudu chociaż trzeba wspomnieć że tynki silikonowe posiadają gładką strukturę dzięki czemu brud jest spłukiwany. Natomiast tynki obojętne elektrostatycznie, czyli takie które nie przyciągają brudu to są tynki mineralne.

Jak zatem sprawdzić czy materiały są odporne, czy faktycznie nasza elewacja będzie dobrze wykonana? Inwestor powinien zwrócić się do wykonawcy, który ma doświadczenie w konkretnym systemie ociepleń. Dzięki czemu wykonawca może pokazać budynek, na którym wykonał elewację pięć czy dziesięć lat temu, może pokazać jak ta elewacja się starzeje, czy faktycznie ściany są proste czy krzywe, czy użyte materiały dobrze zachowują się w czasie.

Każdy kto decyduje się na zakup systemu ociepleń i chce ocieplić swój dom na pewno zainteresowany jest trwałością takiego systemu. Kluczowym elementem jest właściwy montaż systemu. Musi być przede wszystkim dobry klej i mocowanie mechaniczne.

W przypadku ocieplania domów jednorodzinnych często stosuje się mocowania bezkołkowe czyli nie ma konieczności mocowania systemu ociepleń na klej i łączniki mechaniczne wystarczy sam klej. Ważne jest aby klej był dobrej jakości.

Problem związany z porastaniem zwykle obraca sie wokół wilgoci. Tam gdzie elewacja jest wilgotna, tam gdzie nie ma możliwości przeschnąć będą próbowały zagnieździć się mikroorganizmy, które mogą szpecić naszą elewacje. Wszyscy poważni producenci systemów ociepleń starają się zabezpieczać swoje produkty substancjami biocedowymi. Substancje te, na przestrzeni czasu są wypłukiwane przez deszcz i rosę, która osiada na elewacji a zatem jest to zabieg, który chroni elewację ale czasowo.

Powyższe cechy są ważne jeśli mamy do czynienia z prawdziwym systemem ociepleń.

scianastopter