Nieruchomość należąca do Kulczyk Silverstein Properties przeszła gruntowny remont i przebudowę. Do istniejącego, zabytkowego budynku, zwanego kamienicą Raczyńskich, dobudowano nową część. Obiekt zlokalizowany przy placu Małachowskiego zyskał po remoncie klasę A. Powierzchnie biurowe, handlowe i magazynowe zostały wyposażone w nowoczesne rozwiązania, w tym  m.in. innowacyjne sufity monolityczne ROCKFON Mono Acoustic.

– Kamienica powstała w 1910 roku, według projektu polskiego architekta Jana Heuricha na styku z budynkiem Pałacu Kronenberga, tworząc z nim pierzeję placu Małachowskiego w strefie granicznej dziewiętnastowiecznej i dwudziestowiecznej Warszawy – mówi Andrzej Kaliszewski, architekt prowadzący renowację obiektu, współwłaściciel pracowni KANA. Pierwotnie w budynku miały być przechowywane zbiory książek i dzieł sztuki rodziny Krasińskich. Jednak jeszcze w trakcie budowy odkupił go hrabia Edward Raczyński. – Kamienica powstawała jako ówczesny „apartamentowiec” z piękną przejezdną bramą, klatkami schodowymi i ekskluzywnymi handlowymi lokalami w dolnych kondygnacjach, z wielkimi witrynami wystawowymi na parterze i piętrze. W czasie wojny zarówno kamienica, jak i przyległy do niej pałac Kronenberga uległy spaleniu  – przypomina historię obiektu Andrzej Kaliszewski.  Po wojnie pałac rozebrano, a kamienicę odbudowano i rozbudowano o biurowiec, w którym siedzibę znalazło Ministerstwo Łączności.

Obecnie obiekt w prestiżowej lokalizacji jest wpisany do Rejestru Zabytków. W 2014 roku przeszedł gruntowny remont i przebudowę.  Zadbano  o odtworzenie zabytkowej elewacji fasady budynku  i jego wnętrz. Aktualnie w skład przebudowanego kompleksu wchodzi istniejący budynek biurowy o powierzchni 5,020 m2, nowa część biurowa o powierzchni 8,113 m2 oraz 1,550 m2 powierzchni handlowej i magazynowej. Budynek uzyska certyfikat ekologiczny BREEAM z oczekiwaną oceną Very Good, dzięki zastosowaniu najnowszych, ekologicznych rozwiązań budowlanych, w tym m.in. akustycznych sufitów podwieszanych.

W zakresie sufitów inwestor wymagał rozwiązań akustycznych. Projekt zakładał eleganckie, wpisujące się w charakter budynku sufity monolityczne. W trakcie poszukiwań trafiliśmy na śnieżnobiały system ROCKFON Mono Acoustic, który spełniał w stu procentach oczekiwania inwestora i nasz zamysł – mówi Andrzej Kaliszewski.

Montaż systemu MONO został przeprowadzony przez certyfikowanych wykonawców z firm Konior i Mawex. – Płyty Mono dają dużą swobodę projektowania i znajdują zastosowanie zarówno w nowych, jak i poddawanych renowacji budynkach, co doskonale widać w kamienicy Raczyńskich. Sufit monolityczny sprawdził się zarówno w budynku historycznym, jak i w nowoczesnym, dobudowanym obiekcie biurowym – mówi Marek Pawlak, właściciel firmy Mawex.

Sufit monolitycznych ROCKFON Mono wykonuje się podobnie jak sufit z płyt gipsowo-kartonowych. – Do podwieszonej konstrukcji mocuje się panele sufitowe, spoiny uszczelnia szpachlą, a następnie szlifuje. Na całość natryskuje tynk, który daje gładką, jednolitą powierzchnię, podobną do tej wykonanej z płyt g-k. Różni się jednak od strony technicznej, ponieważ zapewnia doskonałe właściwości akustyczne, ochronę przeciwpożarową i odporność na wilgoć. Ponadto pozwala na estetyczną integrację systemów HVAC czy oświetlenia. Zapewnia szerokie możliwości aranżacyjne, co szczególnie doceniają najemcy powierzchni – podkreśla Andrzej Konior, właściciel firmy Konior.  

W 2014 roku nowoczesny obiekt biurowy został doceniony przez magazyn branży nieruchomości Eurobuild CEE i dostał nagrodę w kategorii Budynek Biurowy Roku.

Lokalizacja/adres: Warszawa, pl. Stanisława Małachowskiego 2

Pracownia projektowa: Andrzej i Barbara Kaliszewscy,

Bohdan Napieralski Architekci sp. z o.o.

Data opracowania: 2010-2013

Data realizacji: 2014

Inwestor: Kulczyk Silverstein Properties

Powierzchnia całkowita: 22 500 m2