Klucze nastawne są niezwykle przydatne podczas prac hydraulicznych i montażowych, choć niekiedy znajdują zastosowanie także przy drobnych naprawach i remontach. Do tej grupy produktów zalicza się między innymi klucze francuskie, angielskie, samozaciskowe czy hydrauliczne. Do czego możemy ich użyć?

Najważniejszym elementem budowy kluczy nastawnych są szczęki wyposażone w specjalny mechanizm służący do ich regulacji. Rozstaw szczęk można zmniejszać lub zwiększać w taki sposób, by pasował do nakrętek, śrub czy rur o określonej średnicy. W kluczach nastawnych rozstaw szczęk można ustawić z dokładnością nawet do 1 milimetra, dzięki czemu narzędzia te umożliwiają wykonywanie zadań wymagających wyjątkowej precyzji.

Klucze francuskie, angielskie i szwedzkie

Na pierwszy rzut oka klucze francuskie mogą nieco przypominać młotek. W tych modelach kluczy nastawnych rozstaw szczęk można regulować za pomocą elementu umieszczonego na rękojeści. Klucze francuskie zazwyczaj umożliwiają szerokie rozsunięcie szczęk, co jest dużym ułatwieniem podczas odkręcania śrub lub nakrętek o dużej średnicy.

Klucz angielski składa się z rękojeści oraz szczęki z ruchomą dolną częścią. W niektórych modelach możesz spotkać się też z blokadą zacisku, zapewniającą większy komfort podczas pracy. Klucze angielskie polecane są szczególnie do odkręcania śrub i nakrętek.

Z kolei konstrukcja klucza szwedzkiego nieco przypomina szczypce – na jednym z jego ramion znajduje się nakrętka służąca do regulacji rozstawu szczęk. Ten model klucza nastawnego najlepiej sprawdza się przy odkręcaniu gwintowanych rur.

Klucze typu żabka, samozaciskowe i hydrauliczne

Klucz typu żabka wyróżnia się dość prostą budową – jego szczęki są połączone śrubą, którą przesuwa się w celu zmiany ich rozstawu. Model ma uniwersalne zastosowanie, a ponadto jest lekki i łatwy w użytkowaniu.

W kluczach samozaciskowych rozstaw szczęk jest regulowany automatycznie za pomocą sprężyny absorbującej, dzięki czemu można używać ich tylko jedną ręką. Narzędzie nadaje się do wielu prac hydraulicznych, w tym prowadzonych również w trudno dostępnych miejscach.

Szczęki klucza hydraulicznego są specjalnie ząbkowane, co zapobiega ześlizgiwaniu się narzędzia z rur. Forma klucza pozwala też na dopasowanie do siebie elementów o nieregularnym kształcie. Klucze hydrauliczne są wykorzystywane do napraw instalacji wodnych i gazowych.

Klucze nastawne do rur, hakowe i z grzechotką

W kluczach nastawnych do rur część robocza szczęk także posiada ząbki, minimalizujące ryzyko ich ześlizgnięcia się. Narzędzie używane jest do zakręcania i odkręcania rur.

Ząbkowana jest również krawędź górnej szczęki w kluczach nastawnych hakowych. Model ten może ci się przydać między innymi do odkręcania śrub o ukruszonej krawędzi lub uszkodzonych nakrętek.

Z kolei klucz nastawny wyposażony w mechanizm grzechotki umożliwia wykonywanie pracy bez konieczności przekładania klucza – wystarczy tylko ruch rękojeścią. W niektórych modelach znajduje się specjalny przełącznik blokujący tę funkcję, co sprawia, że narzędzie jest bardziej uniwersalne.