Zimowe miesiące stanowią nie lada wyzwanie dla wszelkich przewodów poprowadzonych poza obrębem „czterech ścian”. Na negatywne działanie mrozów szczególnie narażone są rury, które wymagają solidnej i szczelnej osłony, pozwalającej zabezpieczyć znajdujące się wewnątrz płyny przed zamarzaniem. O tym, jak skutecznie uchronić instalację wodno-kanalizacyjną przed nadejściem zimy mówi Maria Witkowska, Dyrektor Obsługi Technicznej Rynku z firmy Armacell.

Przykre konsekwencje zaniedbań

Armacell_Kable_grzewcze_Najczęściej dostrzegalne problemy związane z izolacją instalacji wodno-kanalizacyjnej pojawia się wraz z nadejściem pierwszych mrozów, jednak wtedy na przeprowadzenie gruntownych prac konserwacyjnych może być już o wiele za późno. Często popełnianym błędem w przypadku już zaizolowanych przewodów, jest nieregularne lub w ogóle brak kontrolowania ich stanu. Sama obecność izolacji nie decyduje bowiem o dobrym zabezpieczeniu poprowadzonych na zewnątrz domu rur, gdyż jej zły stan może również spowodować dotkliwe straty, wiążące się nie tylko z koniecznością renowacji, ale i wymianą całego systemu. W momencie, gdy najzimniejsze dni wciąż mamy przed sobą, warto zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem przewodów wodno-kanalizacyjnych, szczególnie tych, które znajdują się na zewnątrz budynku lub w pomieszczeniach nie posiadających dodatkowego ogrzewania, jak piwnice, komórki, czy garaże. W takich miejscach najszybciej dostrzec można negatywne skutki działania niskich temperatur. Na instalację wodno-kanalizacyjną czyhają zagrożenia dwojakiego typu. Pierwszym z nich jest znaczna utrata energii, która tyczy się rur przewodzących ciepłą wodę. W tym przypadku niewłaściwa izolacja nie tylko powoduje dodatkowe koszty, ale również w znacznym stopniu obniża wydajność działania całego układu. Wodne Instalacje grzewcze, wymagają zatem wyjątkowo skutecznej ochrony termicznej, odpornej na działanie wysokich temperatur. Warto w tym celu zastosować elastyczną izolację kauczukową HT/Armaflex S, stworzoną z myślą o zastosowaniach wysokotemperaturowych ( do 150oC). Innego typu ryzyko dotyczy rur przewodzących chłodne płyny, gdyż w momencie znacznego spadku temperatury są one o wiele bardziej podatne na zamarzanie, które pod wpływem zwiększającej się objętości zamarzniętej cieczy z czasem doprowadzić może do rozszczelnienia i w następstwie zniszczenia całej instalacji. W takiej sytuacji warto wykorzystać izolację o niskiej przewodności cieplnej. Można również dodatkowo zainstalować pod izolacją, specjalne kable grzewcze, które zapewnią utrzymanie stałej temperatury i skutecznie zapobiegają zamarzaniu czynnika.

Ubytek ubytkowi nierówny

Niezależnie od typu oraz temperatury przesyłanych w rurach czynnikow, weryfikacja stanu znajdującej się na nich izolacji musi zostać bardzo szczegółowo przeprowadzona tak, by nie pominąć nawet najmniejszego ubytku. Pozornie niegroźne pęknięcia i luki w osłonach mogą spowodować dotkliwe straty w momencie, gdy do ich wnętrza przedostanie się woda. Jej mikrocząsteczki poddane działaniu ujemnej temperatury zwiększą znacznie swoją objętość, powodując systematyczne powiększanie się powstałych szczelin. W przypadku nieznacznych zniszczeń możliwe jest wykorzystanie specjalistycznych taśm do otulin, takich jak kauczukowa izolacja samoprzylepna Armaflex firmy Armacell, która z powodzeniem dostosuje się nawet do przewodów o skomplikowanym kształcie – mówi Maria Witkowska z firmy Armacell. – Tego typu rozwiązanie można stosować w chwili, gdy dostrzeżony ubytek nie zagraża w znacznym stopniu ciągłości całej instalacji, niemniej w momencie, gdy szkody wyrządzone przez czynniki zewnętrzne są znacznie bardziej widoczne, niezbędna jest wymiana wadliwego fragmentu izolacji na nowy. Wtedy też, poprzez wykorzystanie najnowszych produktów z dziedziny izolacji, możliwe stanie się zapewnienie ochrony rur na bardzo wysokim poziomie – zaznacza ekspert. Nadchodząca zima stanowi przede wszystkim doskonałą sposobność do zrewidowania aktualnego stanu izolacji instalacji wodno-kanalizacyjnej, ale może również stać się doskonałą okazją, by dzięki kilku prostym zabiegom znacznie podnieść jakość wykonanej przed laty izolacji.

 

Dystrybutor: Armacell Poland Sp. z o.o.

55-300 Środa Śląska

ul. Targowa 2

tel. 71 3175025

fax 71 3175115

www.armacell.com

Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell’ posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.