W przypadku złożonych instalacji najczęściej stosowanym materiałem zabezpieczającym są lekkie i elastyczne izolacje z kauczuku syntetycznego. Ten delikatny i podatny na kształtowanie materiał może jednak, szczególnie w przypadku zastosowań przemysłowych, ulec uszkodzeniu, powodując naruszenie ciągłości przewodów lub nawet zniszczenie całego układu. Niemniej istnieje optymalne rozwiązanie, pozwalające uciec od konieczności montowania kłopotliwych osłon metalowych i jednocześnie znacznie podnieść wytrzymałość powszechnie wykorzystywanych izolacji kauczukowych oraz uzyskać odporność na promieniowanie UV. Alternatywą są innowacyjne systemy elastycznych otulin firmy Armacell z fabrycznie nałożoną warstwą ochronną.

Arma-Chek_ArmacellKażda izolacja narażona jest na szkodliwe działanie wielu czynników przyczyniających się do powstawania nieodwracalnych zniszczeń w otulinie. Dlatego też w przypadku instalacji konieczne jest nie tylko zabezpieczenie przewodów, ale i samej izolacji, która stanowi kluczową barierę przeciwko  uszkodzeniom mechanicznym, brudowi, agresywnym substancjom chemicznym i promieniom UV. Optymalna ochrona często wiąże się z koniecznością wykorzystania mało elastycznych materiałów, takich jak stal ocynkowana, metal i PCV, które uniemożliwiają precyzyjne dopasowanie osłon do formy przewodów o skomplikowanym kształcie. Dodatkowo, ubytki pojawiające się na skutek ich nieprecyzyjnego montażu stanowią główną przyczynę powstawania mostków termicznych, obniżających znacznie wydajność całego układu. Aby wyeliminować tego typu zagrożenia, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie preizolowanych fabrycznie izolacji, które pozwalają zaoszczędzić zarówno czas poświęcony na montaż skomplikowanych osłon, jak i pieniądze, które w innym wypadku byłyby przeznaczone na pokrycie strat spowodowanych źle funkcjonującą instalacją.

Solidna ochrona elastycznych izolacji

Do grona nowoczesnych systemów, łączących w sobie materiał izolacyjny z odporną na uszkodzenia warstwą zabezpieczającą, należą niewątpliwie najnowsze rozwiązania firmy Armacell – Arma-Chek Di Arma-Chek Silver. Znamienną cechą pierwszego z nich jest osłona wykonana z bardzo gęsto splecionych włókien szklanych, które stają się integralną częścią izolacji już na etapie produkcji. Dzięki niej zapewniona zostaje efektywna ochrona instalacji przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem promieni ultrafioletowych. Dlatego też system Arma-Chek D stanie się doskonałym zabezpieczeniem wszelkich przewodów poprowadzonych na zewnątrz budynków. Jego porowata powierzchnia wyklucza natomiast ochronę instalacji, które wymagają regularnego czyszczenia. W takim wypadku znacznie wyższy poziom higieny zagwarantuje osłona o gładkiej powierzchni, taka jak Arma-Chek Silver, której zasadniczym przeznaczeniem jest osłona kanałów wentylacyjnych, rur przechodzących przez laboratoria i w pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji żywności. Otulina ta stworzona została z innowacyjnego materiału Armaflex, ograniczającego ryzyko pojawiania się zjawiska dyfuzji pary wodnej oraz minimalizującego straty energii. Podwójna warstwa folii aluminiowej pełni natomiast rolę skutecznego zabezpieczenia przewodów przez oddziaływaniem promieni UV, a poprowadzona wewnątrz otuliny powłoka PCV eliminuje niebezpieczeństwa związane z korozją galwaniczną.

Alternatywna dla tradycyjnych osłon

Co zrobić natomiast w momencie, gdy do zabezpieczenia instalacji wykorzystano wcześniej tradycyjne otuliny? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem stanie się gumowa osłona wyprodukowana na bazie elastycznego polimeru, taka jak Arma-Chek R firmy Armacell. Zapewni ona najwyższy stopień ochrony, nawet w trudnych warunkach, typowych dla środowiska przemysłowego. Pozbawiona jest wad charakterystycznych dla osłon metalowych – doskonale dopasowuje się do kształtu instalacji, dokładnie przylegając do otuliny i chroniąc ją przed wpływem warunków zewnętrznych. Co więcej, elastyczność tej osłony doskonale chroni ją przed permanentnymi odkształceniami, nawet w przypadku silnego uderzenia, co bardzo często zdarza się w przypadku ochrony wykonanej z aluminium. Dodatkowo, w przeciwieństwie do osłon metalowych, nie występuje tu zagrożenie tzw. korozją galwaniczną. Jest to zjawisko, występujące na styku dwóch elementów wykonanych z różnego rodzaju metalu (np. nity i blacha), tworzących ogniwo galwaniczne. Dlatego też w przypadku osłon wykonanych z polimeru, zjawisko to jest całkowicie wyeliminowane. Co więcej, stosując osłony wykonane z tworzywa sztucznego, takie jak właśnie Arma-Chek R, możemy zastosować otulinę o mniejszej grubości, przy zachowaniu ochrony przed kondensacją pary wodnej w takich samych warunkach zewnętrznych.

Dobór optymalnych systemów izolacyjnych firmy Armacell z dodatkową warstwą ochronną pozwoli uniknąć wielu komplikacji spowodowanych niewłaściwym montażem źle sprofilowanych względem przeznaczenia instalacji osłon, a także w krótkim czasie zapewni wysoki stopień zabezpieczenia zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych przewodów.

Dystrybutor: Armacell Poland Sp. z o.o.

55-300 Środa Śląska 

ul. Targowa 2

tel. 71 3175025

fax 71 3175115

www.armacell.com

Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell’ posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.