Połowę wśród poszukujących mieszkania stanowią osoby zainteresowane lokalami małymi – do 50 m kw. 17 proc. szuka mieszkań dużych, powyżej 70 m kw. – wynika z danych analityków. Mieszkanie nieprzekraczające 30 m kw. chce kupić 8,7 proc. badanych; lokal o powierzchni 31-40 m kw. – 18,2 proc. – wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis nieruchomości Domy.pl Skąd tak duża popularność małych mieszkań?
Główną przyczyną jest zdolność kredytowa kupujących.  Obecnie rynek najbardziej oczekuje mieszkań małych. Deweloperzy najchętniej budują lokale o powierzchni 30-50 metrów kwadratowych, przy czym trzydziestometrowe powinny mieć dwa pokoje, a pięćdziesięciometrowe – trzy pokoje. Gdy dodamy do tego dobrą lokalizację i funkcjonalność możemy być niemal pewni, że na nieruchomość znajdą się chętni.

– Tendencja na rynku pokazuje, że Polacy kupują coraz mniejsze mieszkania. Analitycy podają, że dziś nieruchomość kupiona na rynku pierwotnym ma średnio 41 mkw. Są to najatrakcyjniejsze mieszkania również dla indywidualnych inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Małe mieszkania najszybciej się wynajmują i mają najlepszą stopę zwrotu.  – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. Takie mieszkania mamy w najnowszej naszej inwestycji na os. Batorego 41A. Najmniejsze kawalerki mają tu ok. 27 m2 powierzchni  użytkowej, a najmniejsze mieszkania dwu pokojowe zaledwie 33 m2. – dodaje.

W ofercie deweloperów dominują mieszkania dwupokojowe. Ich odsetek w zeszłym roku wynosił 45,2 proc. całej puli nowych mieszkań. Dla porównania – kawalerki stanowiły 9,8 proc. puli mieszkań deweloperskich wynika z raportu portalu rynekpierwotny.com. Klienci nie decydują się na duże lokale mieszkalne ze względu na utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych. Dlatego większość deweloperów odpowiada na potrzebę rynku i wprowadza do oferty kompaktowe M-3. Wielkopolska nie jest pod tym względem wyjątkowa. Ponad połowa poznańskiej oferty  to lokale dwupokojowe wynika z danych Emmerson.

Dwa pokoje to od zawsze najlepiej sprzedające się mieszkania. Zauważamy jednak pewną zmianę jeśli chodzi o ich powierzchnię. Jeszcze 3 lata temu Poznaniacy najchętniej wybierali dwupokojowe mieszkania o powierzchni ok. 50m2. Dzisiaj szukają nieruchomości znacznie mniejszych, około 40 metrowych.– mówi Bożena Taflińska-Tadeusz. Wyzwaniem dla deweloperów jest tak zaprojektować tą przestrzeń, aby była maksymalnie funkcjonalna. – dodaje.

Mała powierzchnia to nie tylko niższa cena nieruchomości, ale także niższe koszty eksploatacji. Być może zapowiadane ożywienie na rynku nieruchomości w przyszłości zaowocuje powrotem kupujących do większych lokali. Na razie jednak hołdują oni zasadzie, że małe jest piękne.