podjazd_Romano_Natulit_LibetElegancki, zadbany, a przede wszystkim wytrzymały podjazd stanowi obowiązkowy element każdej posesji. Pełni on bowiem nie tylko rolę drogi dojazdowej do garażu, ale również jest ozdobą przydomowej przestrzeni. Jak zaprojektować podjazd, aby przetrwał w nienagannym stanie wiele lat i przy tym przyciągał wzrok stylowym wyglądem? Kilku cennych porad udziela projektantka nawierzchni Martyna Purska, ekspert firmy Libet.

Solidne podstawy eleganckiego podjazdu

Podjazd do garażu stanowi jeden z tych elementów domu, które – z uwagi na przeznaczenie – muszą być niezwykle funkcjonalne, trwałe i wytrzymałe. Z tego też powodu należy zaprojektować go z dużą starannością, a szczególny nacisk położyć na odpowiednie przygotowanie podłoża oraz wybór dobrej jakości materiałów. Przed rozpoczęciem prac należy również dokładnie określić wymiary powierzchni, przewidywane obciążenia oraz sposób odwodnienia (w tym spadki poprzeczne i podłużne). „Jednym z najtrwalszych, a zarazem najczęściej spotykanych rozwiązań w obrębie podjazdu jest kostka brukowa. Na jej popularność wpływ ma zarówno elegancki wygląd oraz zróżnicowane wzornictwo, jak i doskonałe parametry techniczne: odporność na obciążenia i zmienne warunki atmosferyczne, a także twardość. Kostka brukowa jest również bardzo prosta w pielęgnacji i utrzymaniu, co ma ogromne znaczenie w przypadku silnie narażonego na zabrudzenia podjazdu”, mówi projektantka nawierzchni Martyna Purska, ekspert firmy Libet. Aby nawierzchnia podjazdu spełniła nasze oczekiwania i przetrwała w idealnym stanie długie lata, musi zostać prawidłowo wykonana. Błędnie przygotowane podłoże lub niewłaściwy sposób układania kostek brukowych mogą spowodować niestabilność nawierzchni, a nawet przyczynić się do jej całkowitego zniszczenia. „W przypadku miejsc o średnim lub dużym natężeniu ruchu, a do takich zaliczyć można podjazd do garażu, należy wybrać kostkę o grubości od 6 do 10 cm. Warstwę bruku powinna poprzedzać ok. 3-centymetrowa podsypka piaskowa oraz podbudowa z kruszywa, tłucznia lub chudego betonu o grubości 15-45 centymetrów. Cały proces brukowania musi poprzedzić oczywiście wyrównanie i wyprofilowanie terenu”, dodaje ekspertka.  Podczas projektowania podjazdu warto pamiętać, aby szerokość drogi dojazdowej do garażu była nieco większa niż szerokość bramy wjazdowej. Dzięki temu wysiadanie z samochodu będzie dużo łatwiejsze, a cała przestrzeń nie będzie sprawiała przytłaczającego wrażenia.

Perfekcyjna układanka

Wybór odpowiedniej kostki brukowej do wyłożenia podjazdu to decyzja, która wymaga poważnego zastanowienia i nie powinna być podejmowana pochopnie. „Nawierzchnia ma przetrwać wiele lat, dlatego też warto zdecydować się na taki wzór bruku, który będzie na tyle ponadczasowy i uniwersalny, że nie znudzi się nam po kilku sezonach. Na szczęście w ofercie największych producentów znaleźć można olbrzymią liczbę modeli kostek, zróżnicowanych pod względem rozmiaru, kształtu, faktury oraz kolorystyki, dzięki czemu możliwości aranżacyjne są w zasadzie nieograniczone”, mówi ekspertka firmy Libet. Standardem, który sprawdzi się na każdej posesji jest bez wątpienia nawierzchnia z niewielkich kostek w odcieniu chłodnych szarości lub ciepłych beżów i brązów. Dobrym pomysłem jest również przestrzeń zaaranżowana w kontrastowym zestawieniu czerni i bieli. W przypadku podjazdu prowadzącego do budynku zaprojektowanego w stylu klasycznym lub vintage warto natomiast rozważyć wybór kostek przypominających staromiejski bruk. „Jedną z ciekawszych, a zarazem coraz popularniejszych opcji jest podjazd do garażu oparty na ażurowych kostkach, które charakteryzują się znacznym procentem powierzchni biologicznie czynnej. Eko-nawierzchnie są równie wytrzymałe i trwałe, jak klasyczne betonowe konstrukcje, a przy tym prezentują się niezwykle efektownie, wprowadzając na posesji przyjemny klimat. Szczególnie oryginalny wygląd uzyskać można wtedy, gdy podjazd pokryty zostanie trawą, a ażurowe kostki wytyczą jedynie dwie ścieżki prowadzące auto do wnętrza garażu”, tłumaczy projektantka.

Połączenie funkcjonalności z eleganckim wyglądem to aranżacyjny standard, który sprawdza się w każdych okolicznościach. Zasada ta dotyczy również brukowanej drogi dojazdowej do garażu. Dobrze zaprojektowany i wykonany podjazd, nie tylko będzie trwały i stabilny, ale również stanie się piękną wizytówką domu.

—————————————————————————————————————————————–

Libet S.A. to lider w segmencie kostek Premium  i innych betonowych materiałów nawierzchniowych na polskim rynku. Pełniąc rolę trendesettera wyznacza kierunki rozwoju rynku. Produkty sygnowane marką Libet wyróżniają się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, ale również innowacyjnością i ciekawym wzornictwem. W równym stopniu stają się ozdobą posesji prywatnych, jak i przestrzeni publicznych. Wysoki poziom jakościowy i estetyczny wyrobów wrocławskiej firmy jest zasługą m.in. nowoczesnego parku maszynowego oraz wykorzystywania najnowszych technologii i odpowiednio selekcjonowanych surowców. Swój udział mają w tym także laboratoria, istniejące przy każdym z 15 zakładów produkcyjnych, które nadzorują przebieg procesu produkcji, wdrażają nowe procedury i pracują nad własnymi, nowatorskimi rozwiązaniami.

Libet S.A.

Powstańców Śląskich 5

53-332 Wrocław

Dział Obsługi Klienta – infolinia: 801 542 381